Dallime mes rishikimeve të "Michael Owen"

4 bytes removed ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
'''Michael James Owen''' (lindur më 14 dhjetor 1979) është një ish [[futbolli]]st profesionist [[Anglia|anglez]] i cili ka luajtur si [[Sulmuesi (futboll)|sulmues]] për [[Liverpool F.C.|Liverpoolin]], [[Real Madrid C.F.|Real Madridni]], [[Newcastle United F.C.|Newcastle United]], [[Manchester United F.C.|Manchester United]] dhe [[Stoke City F.C.|Stoke Cityn]] në nivel klubesh, dhe me [[Kombëtarja angleze e futbollit|kombëtaren angleze]]. Që nga tërheqja nga futbolli në vitin 2013, Owen merret me mbarshtrim të kuajve të garës si dhe është analist dhe komentator futbolli.<ref>{{cite web|url=https://sport.bt.com/our-team/pundits/football/michael-owen-01364237703281|title=Michael Owen|website=BT Sport|language=en|accessdate=7 mars 2019}}</ref>
 
Ai është djali i ish futbollistit [[Terry Owen]]. Michael lindi në [[Chester]] në vitin 1996 dhe nisi karrierën e tij futbollistike me Liverpoolin në vitin 1996. Ai shënoi në debutim me ekipin e parë në maj 1997. Në sezonin e tij të plotë në [[Premier League|Premier Ligë]], ai ishte kryegolashënues me 18 gola. Ai shënoi të njëjtin numër golash edhe në sezonin e ardhshëm, dhe ishte golashënuesi më i mirë i Liverpoolit në vitet 1997–2004, duke fituar njohje si një gjahtar goli pavarësisht një dëmtimi të rëndë në kofshë. Në vitin 2001, Owen kontriboi në arritjen e [[Tripleta (futboll)|tripletës]], duke fituar [[UEFA Liga e Evropës|Kupën UEFA]], [[Kupa FA|Kupën FA]] dhe [[Football League Cup|Kupën e Ligës]]; kjo arritje bëri që Owen të fitonte [[Topi i artë|Topin i Artë]]. Ai shënoi 118 gola në 216 ndeshje në Premier Ligë, si dhe 158 gola në 297 ndeshje gjithsej. I konsideruar si një nga legjendat e klubit, Owen u rendit i 14ti në "100 Players Who Shook The Kop", një sondazh zyrtar i tifozëve të Liverpoolit.<ref>[http://www.liverpoolfc.com/news/have-you-seen/100pwstk-14-michael-owen "100PWSTK: 14. Michael Owen"] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20140106040335/http://www.liverpoolfc.com/news/have-you-seen/100pwstk-14-michael-owen |date= }}. Liverpoolfc.com. Marrë më 5 janar 2013</ref> Në vitin 2004, ai u përfshi nga [[Pelé]] në [[FIFA 100]], një listë me lojtarët më të mirë të të gjitha kohërave.<ref>{{cite web|url=http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/3533891.stm|title=Pele's list of the greatest|trans-title=Lista e Pelestë mëdhenjëve e më të mëdhenjëvePeles|publisher=BBC Sport|language=en|date=4 mars 2004|accessdate=22 nëntor 2013}}</ref>
 
Owen kaloi te Real Madridi në verën e vitit 2004 për 8 milion £; megjithatë, ai shpenzoi kohën më të madhe si zëvëndësues. Ai shënoi 13 gola në [[La Liga]] para se të rikthehej në Angli një sezon më pas për të luajtur me Newcastle United; vlera e transferimit ishte 16.8 milion £. Pas një nisje premtuese në sezonin 2005–06, dëmtimet e mbajtën jashtë fushave për 18 muaj. Ai u vendos [[Kapiteni (futboll)|kapiten]] pas rikthimit në skuadër dhe ishte golashënuesi më i mirë i tyre në sezonin 2007–08. Newcastle ra nga kategoria në përfundim të sezonit 2008–09, duke bërë që Owen të kalonte te Manchester United si lojtar i lirë.<ref>{{cite web|url=https://www.telegraph.co.uk/sport/football/teams/manchester-united/5735857/Michael-Owen-completes-Manchester-United-move.html|title=Michael Owen completes Manchester United move|trans-title=Michael Owen plotëson kalimin te Manchester United|publisher=The Telegraph|language=en|author=Rory Smith|date=3 korrik 2009|accessdate=29 qershor 2019}}</ref> Ai shpenzoi tre vite në [[Old Trafford]] para se të kalonte te Stoke City në shtator 2012. Owen është një nga nëntë lojtar që ka shënuar 150 ose më shumë gola në Premier Ligë.<ref>{{cite web|title=Bent delighted to join 100 goals club|trans-title=Bent i kënaqur që ka hyrë në klubin 100 gola|url=http://www.premierleague.com/en-gb/news/news/bent-delighted-to-join-100-goals-clubs.html|publisher=Premier League|publisher=Premier League|language=en|date=2 shkurt 2012|accessdate=2 shkurt 2012}}</ref> Ai është gjithashtu lojtari më i ri që ka arritur 100 gola në Premier Ligë.<ref>{{cite news|url=https://www.theguardian.com/football/2013/mar/19/michael-owen-career-in-numbers-retires|title=Michael Owen: his career in numbers|trans-title=Michael Owen: karriera e tij në numra|publisher=The Guardian|language=en|date=19 mars 2013|accessdate=19 mars 2013}}</ref>