Ndryshimi mes inspektimeve të "Konferenca e Londrës (1912–1913)"

ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
{{Ky artikull|Për artikuj të ngjashëm shiko: [[Konferenca e Londrës (kthjellim)]]}}
'''Konferenca e ambasadorëve në Londër''', mbajtur në [[1912]]-[[1913]] dhe njohur ndryshe edhe si "''Konferenca e Paqes në Londër''", ishte një takim ndërkombëtar i gjashtë [[Fuqitë e Mëdhaja|Fuqive të Mëdha]] të asaj kohe ([[Britania e Madhe]], [[Republika e Tretë Franceze|Franca]], [[Perandoria Gjermane|Gjermania]], [[Austro-Hungaria]], [[Perandoria Ruse|Rusia]] dhe [[Mbretëria e Italisë|Italia]]). Austro-Hungaria u perfaqesua nga ambasadori MEMDSDORFMemdsdorf. Gjermania u perfaqesua nga ambasadori LICHNOWSKYLichnowsky. Italia u perfaqesua nga ambasadori IMPERIALIImperiali. Rusia u perqafqesua nga diplomati BENCKEDORFFBenckerdorff. Britania e Madhe u perfaqesua nga ministri i jashtem i saj GREJGrey. Këto fuqi u mblodhën në [[dhjetor]] [[1912]] si pasojë e sukseseve të ushtrive të [[Liga ballkanike|Ligës ballkanike]] kundër [[Perandoria Osmane|Perandorisë Osmane]] në [[Lufta e Parë Ballkanike|Luftën e Parë Ballkanike]]. Në veçanti konferenca u përpoq të luante rolin e arbitrit ndërmjet fuqive ndërluftuese për çështjen e shpërndarjes së tokave dhe gjithashtu përcaktoi të ardhmen e [[Shqipëria|Shqipërisë]], e cila [[Shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë|deklaroi pavarësinë]] gjatë Luftës së Parë Ballkanike.
 
== Historia ==