Dallime mes rishikimeve të "Rikard Ljarja"

402 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Skeda:Rikard Ljarja.jpg|thumb|250px]]
'''Rikard Ljarja''' ([[1 prill]] [[1943]] në [[Shkodër]] – [[20 prill]] [[2020]] në [[Tiranë]]) ështëishte një [[aktor]] i [[teatri]]t dhe [[kinema|kinemasë]] shqiptare.
 
Në [[1960|vitin 1960]] mbaroi maturën në Shkodër kurse në [[1965|vitin 1965]] u diplomua në Shkollën e Lartë të Aktrimit "[[Aleksander Moisiu|A. Moisiu]]", [[Tiranë]].
 
Për tetë vite, pas diplomimit, punoi si aktor i teatrit në [[Teatri "Migjeni"|Teatrin "Migjeni"]] në Shkodër. Prej [[1973|vitit 1973]] deri [[1996|në vitin 1996]] ai ishte aktor, [[skenarist]] dhe [[regjisor]] i filmave të prodhuar nga [[kinostudio]]t. Prej [[1996]] deri [[2002]], kur doli në pension, ishte drejtor artistik në [[Radio Televizioni Shqiptar|televizionin publik]] shqiptar.
 
Ai ndërroi jetë më 20 prill 2020 për shkak të një sëmundje të rëndë.<ref>{{cite web|url=https://oranews.tv/article/ndahet-nga-jeta-deda-aktori-dhe-regjisori-rikard-ljarja-vdes-ne-moshen-77-vjecare|title=Ndahet nga jeta "Deda", aktori dhe regjisori Rikard Ljarja vdes në moshën 77-vjeçare|publisher=Ora News|language=sq|date=20 prill 2020|accessdate=20 prill 2020}}</ref>
 
== Filmografia ==