Ndryshimi mes inspektimeve të "Dorëzonja"

1 byte removed ,  4 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
[[Skeda:European honeysuckle 800.jpg|parapamje|Lulet e dorëzonjës]]'''Dorëzonja''' njihet edhe si '''laverdhë''' dhe '''lule maji'''. Lloj bime kacavjerrëse e gjinisë ''Lonicera'' dhe familjes ''Caprifoliaceae''. Rritet në pjesën më të madhe të Evropës, në Turqi, Kaukaz dhe Afrikën Veriore. Ka lule me aromë të këndshme me ngjyrë të verdhë, të bardhë e rozë.
[[Skeda:European honeysuckle 800.jpg|parapamje|Lulet e dorëzonjës]]