Ndryshimi mes inspektimeve të "Fantashkenca"

26 bytes added ,  1 vit më parë
then merge
v (Euriditi zhvendosi faqen Science fiction te Fantashkenca pa lënë një përcjellim)
(then merge)
{{merge|Science fiction}}
[[Skeda:SFStack2.jpg|thumb|250px|Romane, revista, filma, TV dhe lojëra vizuale të [[zhanri]]t '''science fiction'''.]]
'''Science fiction''' [{{IPA|ˌsai.ɛ̆nʦ ˈfɪk.ʃn̩}}], ([[shqip]]: '''Fanta-shkenca''', edhe: '''Science Fiction''', '''Sciencefiction''' apo '''Science-Fiction'''; [[shk.]] '''Sci-Fi''', '''SciFi''' [{{IPA|sai.ˈfai}}] apo '''SF'''; [[sqt.]] '''Shkenca fiktive''', '''Sajëns fikshën'''.) është një [[Zhanri|zhanër]] trillimesh spekulative që zakonisht merret me koncepte [[Imagjinata|imagjinare]] dhe [[E ardhmja|futuristike]], si [[shkenca]] dhe [[teknologjia]] e avancuar, eksplorimin e hapësirës, [[Udhëtimi në kohë|udhëtimin në kohë]], universet paralele dhe jetën jashtëtokësore .Është quajtur " [[letërsia]] e [[Idea|ideve]] ", dhe shpeshherë eksploron pasojat e mundshme të [[Inovacioni|inovacioneve shkencore, sociale dhe teknologjike]] . =
16

edits