Ndryshimi mes inspektimeve të "Tulipani"

20 bytes removed ,  4 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v
|subdivision = See text
|}}
'''Tulipani''' është një [[lule]] në [[gjininë]] '''''Tulipa''''', që përfshin rreth 150 lloje të familjes [[Liliaceae]].<ref>[http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=1&taxon_id=133974 Tulipa in Flora of North America @ efloras.org<!-- Roboti gjeneroi titull për referencën -->]</ref> Zona ku rriten tulipanët përfshin pjesën jugore të [[Evropa|Evropës]], veriut të [[Afrika|Afrikës]], dhe në [[Azi|Azi,]] nga [[Anatolia]] dhe [[Irani]] e deri në verilindje të [[Kinë|Kinës]]. Qendra e bioshumëllojshmërisë së llojit, gjendet në [[Malet Pamir|Pamir]] dhe në malet [[Hindu Kush]] e stepat e [[Kazakistan|Kazakistanit]]. Lloje të ndryshëm kultivarësh hibridë, rriten nga njeriu në kopshte e vazo. Pjesa më e madhe e kultivarëve vijnë nga ''[[Tulipa gesneriana]]''. Në Shqipëri rriten dy lloje tulipanësh, nga të cilët, ''[[Tulipa albanica|Tulipani shqiptar]]'' është lloj endemik që rritet në një zonë prej më pak se 1 km<sup>2</sup> në qarkun e Kukësit.
 
== Përshkrimi ==