Ndryshimi mes inspektimeve të "Nënë Tereza"

7 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Tereza lindi Anjezë Gonxhe Bojaxhiu në 26 gusht 1910 në një familje [[Shqiptarët në Kosovë|shqiptare nga Kosova]]<ref>{{cite book|last=Group|first=Salisbury|title=Rishikimi i Salisbury, Vëllimet 19-20|date=28 January 2011|publisher=InterVarsity Press|isbn=978-0-8308-3472-3|page=2|url=https://books.google.com/?id=lf6BAAAAMAAJ&q=%22Mother+Teresa+Albanian%22&dq=%22Mother+Teresa+Albanian%22|quote=Nënë Tereza, Shqiptare nga lindja|year=|location=|pages=|language=anglisht}}</ref><ref>{{cite news|url=https://www.nytimes.com/books/first/s/sebba-teresa.html|title=Nënë Tereza|last=|first=|date=|work=|access-date=18 May 2017|language=anglisht|website=www.nytimes.com}}</ref><ref>{{cite book|last1=Alpion|first1=Gëzim|date=2006|publisher=Taylor & Francis|title=Nënë Tereza: Shën apo e famshme?|isbn=0-203-08751-8|url=https://books.google.com/?id=rq6S6qCWCbUC&pg=PT266&lpg=PT266&dq=mother+teresa+kosovo+prizren#v=onepage&q=mother%20teresa%20kosovo%20prizren&f=false|accessdate=15 November 2014|quote="Nëna e murgeshës ka lindur në Prizren në Kosovë, familja e saj ka origjinë nga rajoni i Gjakovës, gjithashtu në Kosovë"|year=|location=|pages=|language=anglisht}}</ref> në [[Shkupi|Shkup]] (tani kryeqyteti i [[Maqedonia e Veriut|Maqedonisë së Veriut]]), [[Perandoria Osmane]].<ref name="MToC" /><ref>{{cite web|url=https://www.nobelprize.org/nobel_prizes/peace/laureates/1979/teresa-bio.html|title=Nobel Peace Prize 1979: Mother Teresa|work=www.nobelprize.org|accessdate=11 August 2012|url-status=dead|archiveurl=https://web.archive.org/web/20141011210335/http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/peace/laureates/1979/teresa-bio.html|archivedate=11 October 2014|language=anglisht|trans-title=Çmimi Nobel për Paqen 1979: Nënë Tereza}}</ref> Ajo u pagëzua në Shkup, një ditë pas lindjes.<ref name="Egan 1992">I Bekuar Je Ti: Nënë Tereza dhe Beatitudes, ed. nga Eileen Egan dhe Kathleen Egan, O.S.B., MJF Books: New York, 1992</ref> Ajo më vonë e konsideroi 27 gushtin, ditën kur u pagëzua, "ditëlindjen e saj të vërtetë".<ref name="MToC">(2002) "Nënë Tereza e Kalkutës (1910-1997)". Shërbimi i Lajmeve të Vatikanit. Marrë më 30 maj 2007.</ref>
 
Ajo ishte fëmija më e vogël e [[Kolë Bojaxhiu|Nikollës]] dhe [[Drane Bojaxhiu|Dranafile Bojaxhiu]] (Bernai).<ref>{{cite book|last=Lester|first=Meera|title=Saints' Blessing|publisher=Fair Winds|year=2004|page=138|isbn=1-59233-045-2|url=https://books.google.com/?id=HSg6f3JaN1IC&pg=PA139&lpg=PA139&dq=Nikolle+bojaxhiu|accessdate=14 December 2008|location=|pages=|language=anglisht}}</ref> Babai i saj, i cili ishte i përfshirë në politikën e komunitetit shqiptar në Maqedoninë Osmane, vdiq në vitin 1919 kur ajo ishte tetë vjeç.<ref name="MToC" /><ref>Edhe pse disa burime deklarojnë se ajo ishte 10 vjeç kur babai i saj vdiq, në një intervistë me vëllain e saj, Vatikani dokumenton moshën e saj në atë kohë si "rreth tetë vjeç".</ref> Ai ishte nga [[Prizreni]], [[Kosovë]], dhe nëna e saj ishte nga një fshat afër [[Gjakova|Gjakovës]].<ref name="origin">{{cite web|url=http://bjoerna.dk/albanien/Teresa.htm|title=Moder Teresa|language=Danisht|quote=Hendes forældre var indvandret fra Shkodra i Albanien; muligvis stammede faderen fra Prizren, moderen fra en landsby i nærheden af Gjakova.|accessdate=23 August 2010}}</ref>[[File:Memorial house of Mother Teresa.jpg|thumb|left|alt=Urban stone-and-glass building|[[Shtëpia Përkujtimore e Nënë Terezës]] në Shkup qytetin e saj të lindjes.]]
[[File:Memorial house of Mother Teresa.jpg|thumb|left|alt=Urban stone-and-glass building|[[Shtëpia Përkujtimore e Nënë Terezës]] në Shkup qytetin e saj të lindjes.]]
 
Sipas një biografie të Joan Graff Clucas, Tereza u magjepsur nga tregimet e jetës së [[Misionarët|misionarëve]] dhe shërbimit të tyre në [[Bengali|Bengal]] që kur ishte e vogël; në moshën 12 vjeçare ajo ishte e bindur që duhet të angazhohej për jetën fetare.<ref>Clucas, Joan Graff. (1988). ''Nënë Tereza''. Nju Jork. Botimet e Shtëpisë Chelsea, f. 24. {{ISBN|1-55546-855-1}}.</ref> Vendosmëria e saj u forcua më 15 gusht 1928 ndërsa lutej në faltoren e [[Medonna e Zezë|Medonnës së Zezë]] të [[Vitia|Vitisë]], ku shpesh shkonte në [[Pelegrinazhi|pelegrinazhe]].<ref>Meg Greene, ''Nënë Tereza'': Një Biografi, Greenwood Press, 2004, f. 11.</ref>
=== Misionarët e Bamirësisë ===
{{Main|Misionarët e Bamirësisë}}
[[File:Missionaries of Charity Mother House.jpg|thumbnail|alt=Three-story building with a sign and a statue|Misionarë të Bamirësisë, [[Shtëpia e nënës]] në Kolkata.]]
Më 10 shtator 1946, Tereza përjetoi atë që ajo e përshkroi më vonë si "thirrje brenda thirrjes" kur udhëtoi me tren për në manastirin [[Loreto Convent, Darjeeling|Loreto në Darjeeling]] nga [[Kalkuta]] për tërheqjen e saj vjetore. "Unë do të largohesha nga manastiri dhe t'i ndihmoja të varfërit ndërsa jetonim në mesin e tyre. Ishte një urdhër. Të dështosh do të ishte të prishësh besimin ."<ref>Clucas, Joan Graff. (1988). ''Nënë Tereza''. Nju Jork. Botimet e Shtëpisë Chelsea, f. 35. {{ISBN|1-55546-855-1}}.</ref> Joseph Langford më vonë shkroi, "Megjithëse askush nuk e dinte atë kohë, Motra Terezë sapo ishte bërë ''Nënë Tereza''"<ref name="Langford2008">{{cite book|last=Langford|first=Joseph|title=Zjarri Sekret i Nënë Terezës: Takimi që ndryshoi jetën e saj, dhe si mund të transformojë tuajën|url=https://archive.org/details/motherteresassec0000lang|url-access=registration|accessdate=9 September 2011|date=October 2008|publisher=Botimi i Vizitorëve tanë të së Dielës|isbn=978-1-59276-309-2|page=[https://archive.org/details/motherteresassec0000lang/page/44 44]|year=|location=|pages=|language=anglisht}}</ref>
 
{{quote|Zoti ynë dëshiron që unë të jem një murgeshë e lirë e mbuluar me varfërinë e kryqit. Sot, mësova një mësim të mirë. Varfëria e të varfërve duhet të jetë aq e vështirë për ta. Ndërsa kërkoja një shtëpi, unë eca dhe eca derisa mu acaruan krahët dhe këmbët. Mendova se sa duhet të dhembin në trup dhe shpirt, duke kërkuar shtëpi, ushqim dhe shëndet. Pastaj, komoditeti i Loreto [ish-kongregacioni i saj] erdhi për të më tunduar. "Ju duhet të thoni vetëm fjalën dhe gjithçka që do të jetë përsëri e juaja", vazhdoi të thotë Tempter. ... Me zgjedhjen e lirë, Perëndia im, dhe nga dashuria për ju, unë dëshiroj të qëndroj dhe të bëj çfarëdo që të jetë vullneti juaj i Shenjtë në lidhje me mua. Nuk e lëshova një lot të vetëm..<ref>Spink, Kathryn (1997). ''Mother Teresa: Një biografi e plotë e autorizuar''. New York. HarperCollins, f.37. {{ISBN|0-06-250825-3}}.</ref>|sign=|source=}}
 
[[File:Sisters of Charity.jpg|thumb|upright|left|alt=Four nuns in sandals and white-and-blue saris|Misionarët e Bamirësisë në sari-të tradicionale.]]
Më 7 tetor 1950, Tereza mori lejen e [[Selia e Shenjtë|Vatikanit]] për kongregacionin dioqezan, i cili do të bëhej Misionarët e Bamirësisë.<ref>Williams, Paul (2002). ''Nënë Tereza''. Indianapolis. Alpha Books, f. 62. {{ISBN|0-02-864278-3}}.</ref> Sipas fjalëve të saj, do të kujdesej për "të uriturit, të zhveshurit, të pastrehët, të gjymtuarit, të verbrit, lebrozët, për të gjithë ata njerëz që ndihen të padëshiruar, të pa dashur, të pa dashur për të gjithë shoqërinë, njerëz që janë bërë barrë për shoqërinë dhe janë të turpëruar nga të gjithë ".<ref>{{cite web|title=washingtonpost.com: Pikat kryesore të jetës së Nënë Terezës|url=https://www.washingtonpost.com/wp-srv/inatl/longterm/teresa/stories/words.htm|website=www.washingtonpost.com|accessdate=20 December 2016|language=anglisht}}</ref>
 
Në 1952, Tereza hapi bujtinë e saj të parë me ndihmën e zyrtarëve të Kalkutës. Ajo shndërroi një tempull Hindu të braktisur në [[Shtëpia Kalighat për Vdekjen|Shtëpinë Kalighat për Vdekjen]], falas për të varfërit, dhe e quajti atë Kalighat, Shtëpia e Zemrës së Pastër (Nirmal Hriday).<ref>Sebba, Anne (1997).''Nënë Tereza: Përtej Imazhit''. Nju Jork. Dyshime, faqe 58–60. {{ISBN|0-385-48952-8}}.</ref> Ata që u sollën në shtëpi morën kujdes mjekësor dhe mundësinë për të vdekur me dinjitet në përputhje me besimin e tyre: Myslimanëve ju lexua [[Kurani|Kuran]], hindusët morën ujë nga [[Ganga]] dhe katolikët morën [[Vajosja e të sëmurëve në kishën katolike|vajosje ekstreme]].<ref name="Spink55">Spink, Kathryn (1997). ''Nënë Tereza: Një biografi e plotë e autorizuar.'' Nju Jork. HarperCollins, f.55. {{ISBN|0-06-250825-3}}.</ref> "Një vdekje e bukur", tha Tereza, "është për njerëzit që kanë jetuar si kafshë të vdesin si engjëj - të dashur dhe të kërkuar".<ref name=Spink55/>
 
[[File:Nirmal Hriday facade.jpg|thumb|alt=White, older building|Nirmal Hriday, bujtësi i Kalkutës së Nënë Terezës, në 2007.]]
Ajo hapi një bujtinë për ata me [[lebër]], duke e quajtur atë Shanti Nagar (Qyteti i Paqes).<ref>Sebba, Anne (1997). ''Nëna Terezë: Përtej Imazhit.'' Nju Jork. faqe 62–63. {{ISBN|0-385-48952-8}}.</ref> Misionarët e Bamirësisë krijuan klinika për shtrirjen e lebrozit në të gjithë Kalkutën, duke siguruar ilaçe, [[Veshja (mjekësi)|veshje]] dhe ushqim.<ref>{{cite web|url=http://www.indianideology.com/ideals_of_health-care.html|archive-url=https://web.archive.org/web/20131109215916/http://www.indianideology.com/ideals_of_health-care.html|url-status=dead|archive-date=9 November 2013|title=Nënë Tereza|work=www.indianideology.com|accessdate=11 August 2012|language=anglisht}}</ref> Misionarët e Bamirësisë morën një numër gjithnjë e më të madh të fëmijëve të pastrehë; në vitin 1955 Tereza hapi Nirmala Shishu Bhavan, Shtëpia e Fëmijëve të Zemrës së Papërlyer, si një strehë për jetimët dhe rininë e pastrehë.<ref>Clucas, Joan Graff. (1988). ''Mother Teresa''. New York. Chelsea House Publications, pp. 58–59. {{ISBN|1-55546-855-1}}.</ref>
 
Duke analizuar veprimet dhe arritjet e saj, [[Papa Gjon Pali II]] tha: "Ku e gjeti Nënë Tereza forcën dhe këmbënguljen për ta vendosur veten plotësisht në shërbim të të tjerëve? Ajo e gjeti atë në lutje dhe në soditje të heshtur të Jezu Krishtit, Fytyra e tij e Shenjtë, zemra e tij e shenjtë."<ref>{{cite web|url=https://www.vatican.va/holy_father/john_paul_ii/speeches/2003/october/documents/hf_jp-ii_spe_20031020_pilgrims-mother-teresa_en.html|title=Address of John Paul II to the Pilgrims Who Had Come To Rome for the Beatification of Mother Teresa|trans-title=Adresa e Gjon Pali II drejtuar Pelegrinëve që kishin ardhur në Romë për bekimin e Nënë Terezës "|language=anglisht|work=Vatican.va|date=20 October 2003|author=John Paul II|accessdate=13 March 2007}}</ref> Në mënyrë private, Tereza përjetoi dyshime dhe luftë në bindjet e saj fetare që zgjatën afro 50 vjet (deri në fund të jetës së saj); sipas [[postulatori|postulatorit]] të saj, [[Brian Kolodiejchuk]], "Ajo nuk ndjeu praninë e Zotit çfarëdo;&nbsp;... në zemrën e saj ose në eukaristi".<ref name=TIME-2007-08-23>{{cite news|title=Mother Teresa's Crisis of Faith|trans-title=Kriza e besimit e Nënë Terezës|language=anglisht|author=David Van Biema|date=23 August 2007|work=TIME|url=http://www.time.com/time/world/article/0,8599,1655415,00.html}}</ref> Tereza shprehu dyshime të mëdha për ekzistencën dhe dhimbjen e Zotit për mungesën e besimit të saj:{{quote|Ku është besimi im? Edhe thellë poshtë&nbsp;... nuk ka asgjë tjetër veç boshllëkut dhe errësirës.&nbsp;... Nëse ka Zot - të lutem më fal. Kur përpiqem të ngre mendimet e mia në Parajsë, ekziston një zbrazëti e tillë bindëse që ato shumë mendime kthehen si thika të mprehta dhe dëmtojnë vetë shpirtin tim.<ref>{{cite web|url=http://www.edgewoodpc.org/sermons/sermon061911.html|title=Sermon – Some Doubted|trans-title=Predikimi - Disa të dyshuar|language=anglisht|publisher=Edgewoodpc.org|date=19 June 2011|accessdate=28 August 2011|url-status=dead|archiveurl=https://web.archive.org/web/20111015234535/http://edgewoodpc.org/sermons/sermon061911.html|archivedate=15 October 2011|df=dmy-all}}</ref>|sign=|source=}}
 
[[File:Mother Teresa memorial plaque.jpg|thumb|alt=Outdoor bas-relief plaque|Pllakë kushtuar Nënë Terezës në Sheshin Wenceslas, [[ Olomouc|Olomouc]], Republika Çeke.]]
 
Kolodiejchuk (zyrtari përgjegjës për mbledhjen e provave për kanonizimin e saj) mendoi se pakënaqësia e saj mund të keqinterpretohej nga disa, por besimi i saj se Zoti po punonte përmes saj ishte i pakënaqur; megjithëse ajo ishte dashur për afërsinë e humbur te Zoti, ajo nuk e vuri në dyshim ekzistencën e tij.<ref>{{cite web|last1=N|first1=Ajay Kumar|title=Mother Teresa's Spiritual Life|url=https://aknandy.wordpress.com/2016/09/03/mother-teresas-spiritual-life/|website=A. K. Nandy|accessdate=21 December 2016|date=3 September 2016|language=anglisht|trans-title=Jeta shpirtërore e Nënë Terezës}}</ref> Tereza mund të ketë provuar diçka të ngjashme me [[Jezusi|Jezusin]], i cili tha kur u kryqëzua: ''" [[ Thëniet e Jezusit në kryq|Eli Eli lama sabachthani?]] "'' ("Zoti im, Zoti im, pse më ke braktisur?").<ref>{{cite web|url=http://www.drbo.org/chapter/47027.htm|title=Douay-Rheims Catholic Bible, Gospel According to Saint Matthew Chapter 27|publisher=|language=anglisht|trans-title=Bibla Katolike Douay-Rheims, Ungjill sipas Kapitullit 27 të Shën Mateut}}</ref> Kolodiejchuk tërhoqi një krahasim me mistikun e shekullit të 16-të [[Gjoni i Kryqit]], i cili krijoi frazën " [[ Nata e errët e shpirtit|Nata e errët e shpirtit]] ".<ref name=Timecrisis/> Shenjtorë të tjerë (përfshirë këtu emrin e [[Terezja e Lisjës|Teresë të Lisjës]], që e quajti atë një "natë pa asgjë") kishin përvoja të ngjashme të [[Thatësia shpirtërore|thatësisë shpirtërore]].<ref name="autogenerated1">[http://www.beliefnet.com/story/223/story_22353_1.html New Book Reveals Mother Teresa's Struggle with Faith][Libri i Ri zbulon Luftën e Nënë Terezës me Besim] (në anglisht) Beliefnet, AP 2007</ref> Sipas James Langford, këto dyshime ishin tipike dhe nuk do të ishin pengesë për kanonizimin. .<ref name=autogenerated1/>
 
Teresa i shkruajti shumë letra rrëfimtarëve dhe eprorëve të saj gjatë një periudhe 66-vjeçare, më së shumti Kryepeshkopit të Kalkutës Ferdinand Perier dhe priftit Jesuit Celeste van Exem (këshilltari i saj shpirtëror që nga formimi i Misionarëve të Bamirësisë).<ref>{{cite news|url=http://articles.baltimoresun.com/2003-10-19/news/0310190294_1_mother-teresa-beatification-garneau|title=The dark night of 'a blessed soul'|last=|first=|date=19 October 2003|work=The Baltimore Sun|access-date=|location=Baltimore|language=anglisht|trans-title=Nata e errët e 'një shpirti të bekuar'}}</ref> Ajo kërkoi që letrat e saj të shkatërroheshin, duke u shqetësuar se "njerëzit do të mendojnë më shumë për mua - më pak për Jezusin".<ref name="Timecrisis"/><ref>{{cite news|url=http://www.suntimes.com/news/metro/524638,CST-NWS-mother24.article|title=Mother Teresa's Crisis of Faith|last=|first=|date=|work=Sun Times|accessdate=26 August 2007|archiveurl=https://archive.is/20071011164222/http://www.suntimes.com/news/metro/524638,CST-NWS-mother24.article|archivedate=11 tetor 2007|language=anglisht|trans-title=Kriza e besimit e Nënë Terezës|url-status=dead|df=}}</ref>
[[File:Alfons Weisser Mutter Teresa.JPG|thumb|Piktura gjysmë abstrakte që nderon Nënë Terezën.]]
Sidoqoftë, letërkëmbimi është përpiluar në ''Nënë Terezën: Eja Bëhu Drita ime''.<ref name="Timecrisis">{{cite news|url=http://www.time.com/time/world/article/0,8599,1655415,00.html|title=Mother Teresa's Crisis of Faith|last=Van Biema|first=David|date=23 August 2007|work=Time|accessdate=24 August 2007|language=anglisht|trans-title=Kriza e besimit e Nënë Terezës}}</ref><ref name="Kolodiejchuk">{{cite book|title=Mother Teresa: Come Be My Light|last=Teresa|first=Mother|last2=Kolodiejchuk|first2=Brian|year=2007|publisher=Doubleday|location=New York|isbn=0-385-52037-9|url=https://books.google.com/?id=EVaPAgAACAAJ&dq=Mother+Teresa:+Come+Be+My+Light|pages=|language=anglisht}}</ref> Teresa i shkruajti besimtarit shpirtëror Michael van der Peet, "Jezusi ka një dashuri shumë të veçantë për ju. [Por] sa për mua, heshtja dhe zbrazëtia janë aq të mëdha, saqë unë shoh dhe nuk shoh - dëgjoj dhe nuk dëgjoj - gjuha lëviz [në lutje], por nuk flet. . . . Unë dua që ju të luteni për mua - që ta lë Atë të ketë një dorë të lirë. "
 
=== Përkujtimet ===
{{Main|Përkujtimet e Nënë Terezës}}
[[File:Terminal jashte.jpg|thumb|left|alt=Airport terminal, with four trees in the foreground|[[Aeroporti Nënë Tereza|Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës Nënë Tereza]].]]
Tereza është përkujtuar nga muzetë dhe ka emëruar patronazhin e një numri kishash. Ajo ka me emrin e saj ndërtesa, rrugë dhe komplekse, përfshirë [[Aeroporti Nënë Tereza|aeroportin ndërkombëtar të Shqipërisë]] . ''Dita e Nënë'' Terezës ''(Dita e Nënë Terezës)'', 19 Tetor, është një [[Lista e festave shqiptare|festë publike në Shqipëri]] . Në vitin 2009 [[Shtëpia Përkujtimore e Nënë Terezës]] u hap në qytetin e saj të lindjes, Shkup, [[Maqedonia e Veriut|Maqedoni Veriore]] . [[Katedralja e Nënë Terezës në Prishtinë|Katedralja Romake Katolike]] në [[Prishtina|Prishtinë]], Kosovë, është emëruar për nder të saj.<ref name=":3"/> Ndërtimi i saj, i filluar në vitin 2011, ndezi polemikë në qarqet muslimane të cilët e panë atë si të tepruar në raport me numrin e katolikëve në zonë. Një iniciativë për të ngritur një monument për Terezën në qytetin e [[Peja|Pejës]] (sipas aktivistëve, 98 përqind mysliman) u kundërshtua nga muslimanët e Kosovës.<ref name=":3">{{cite web|publisher=Balkan Insight|title=Kosovo Muslims Resent New Mother Teresa Statue|author=Petrit Collaku|url=http://www.balkaninsight.com/en/article/kosovo-row-over-mother-teresa-statue|date=26 May 2011|accessdate=16 December 2014|trans-title=Myslimanët e Kosovës kundërshtojnë statujën e Nënë Terezës së Re|language=anglisht}}</ref>
 
[[File:Saint_Mother_Teresa_Cathedral_Prishtina8.jpg|thumb|right|150px|[[Katedralja e Nënë Terezës në Prishtinë|Katedralja e Shën Nënë Terezës]], [[Prishtina|Prishtinë]].]]
[[ Universiteti i Grave Nënë Tereza|Universiteti i Grave Nënë Tereza]],<ref>{{cite web|url=http://www.motherteresawomenuniv.ac.in|title=:: Welcome To Mother Teresa Women's University ::|publisher=|language=anglisht|trans-title=Mirësevini në Universitetin e Grave Nënë Tereza}}</ref> në [[ Kodaikanal|Kodaikanal]], është themeluar në vitin 1984 si një universitet publik nga qeveria e [[Tamil Nadu]]. Instituti Pasuniversitar dhe Kërkimi i Nënë Terezës i Shkencave të Shëndetit <ref>{{cite web|url=http://mtihs.puducherry.gov.in|title=Mother Theresa Post Graduate And Research Institute of Health Sciences, Pondicherry|publisher=Mtihs.Pondicherry.gov.in|accessdate=28 August 2011|archive-url=https://web.archive.org/web/20190324142422/http://mtihs.puducherry.gov.in/|archive-date=24 March 2019|url-status=dead|trans-title=Nëna Terezë Posta e Diplomuar dhe Instituti i Kërkimit i Shkencave të Shëndetit, Pondicherry|language=anglisht}}</ref> në Pondicherry, u krijua në 1999 nga qeveria e [[ Puducherry|Puducherry]] . Organizata bamirëse [[ Sevalaya|Sevalaya]] drejton Shtëpinë e Vajzave Nënë Tereza, duke siguruar vajza të varfra dhe jetime pranë fshatit të pamerituar të Kasuva në Tamil Nadu me ushqim, veshje, strehim dhe arsim falas.<ref>{{cite web|title=Activities: Children home|url=http://www.sevalaya.org/activities/vivekananda.php|publisher=Sevalaya|url-status=dead|archiveurl=https://web.archive.org/web/20141101114450/http://www.sevalaya.org/activities/vivekananda.php|archivedate=1 November 2014|language=anglisht|trans-title=Aktivitetet: Fëmijët në shtëpi}}</ref> Një numër haraçesh nga biografi i Teresës, [[Navin Chawla]], janë shfaqur në gazetat dhe revistat indiane.<ref>{{cite web|url=http://www.hinduonnet.com/2006/08/26/stories/2006082604071000.htm|title=Memories of Mother Teresa|publisher=Hinduonnet.com|date=26 August 2006|accessdate=22 October 2011|url-status=dead|archiveurl=https://web.archive.org/web/20110523121959/http://www.hinduonnet.com/2006/08/26/stories/2006082604071000.htm|archivedate=23 May 2011|language=anglisht|trans-title=Kujtime të Nënë Terezës}}</ref><ref>{{cite web|url=http://india-today.com/itoday/15091997/navin.html|title=Touch the Poor&nbsp;...|publisher=India-today.com|date=15 September 1997|accessdate=24 August 2010|url-status=dead|archiveurl=https://web.archive.org/web/20100903222551/http://india-today.com/itoday/15091997/navin.html|archivedate=3 September 2010|trans-title=Prek të varfërit|language=anglisht}}</ref><ref>{{cite web|author=Navin Chawla|url=http://indiatoday.intoday.in/story/Mission+possible/1/6961.html|title=Mission Possible|publisher=Indiatoday.digitaltoday.in|date=11 April 2008|accessdate=24 August 2010|trans-title=Misioni i mundshëm|language=anglisht}}</ref> Institucioni i hekurudhave në Indi prezantoi "Nëna Express", një tren të ri me emrin Nënë Tereza, më 26 gusht 2010 për të përkujtuar përvjetorin e lindjes së saj.<ref>{{Cito web|title="Mother Express" to be launched on Aug 26|website=IBN Live|date=2 August 2010|url=http://ibnlive.in.com/generalnewsfeed/news/mother-express-to-be-launched-on-aug-26/194494.html|accessdate=5 August 2010|archiveurl=https://web.archive.org/web/20110812053510/http://ibnlive.in.com/generalnewsfeed/news/mother-express-to-be-launched-on-aug-26/194494.html|archivedate=12 August 2011|trans-title="Nëna Express" do të nisë në 26 gusht|language=anglisht}}</ref> Qeveria [[Tamil Nadu]] organizoi festime njëqindvjeçare për të nderuar Terezën në 4 Dhjetor 2010 në Chennai, të kryesuar nga kryeministri [[M. Karunanidhi]].<ref>{{cite news|url=http://articles.timesofindia.indiatimes.com/2010-12-04/india/28234679_1_hand-pulled-rickshaws-m-karunanidhi|title=Centre could have done more for Mother Teresa: Karunanidhi|last=|first=|date=4 December 2010|work=The Times of India|access-date=|language=anglisht|trans-title=Qendra mund të kishte bërë më shumë për Nënë Terezën: Karunanidhi}}</ref><ref>{{cite news|url=http://newindianexpress.com/cities/chennai/article166821.ece|title=Centenary Celebrations of Mother Teresa|last=|first=|date=5 December 2010|newspaper=The New Indian Express|accessdate=28 August 2011|archiveurl=https://web.archive.org/web/20150223013037/http://www.newindianexpress.com/cities/chennai/article166821.ece|archivedate=23 shkurt 2015|language=anglisht|trans-title=Festimet Shekullore të Nënë Terezës|url-status=dead}}</ref> Duke filluar nga 5 Shtatori 2013, përvjetori i vdekjes së saj është caktuar [[ Dita Ndërkombëtare e Bamirësisë|Dita Ndërkombëtare e Bamirësisë]] nga [[Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara]].<ref>{{cite web|title=Charity contributes to the promotion of dialogue, solidarity and mutual understanding among people.|url=https://www.un.org/en/events/charityday|work=International Day of Charity: 5 September|publisher=United Nations|trans-title=Bamirësia kontribuon në promovimin e dialogut, solidaritetit dhe mirëkuptimit të ndërsjellë midis njerëzve.|language=anglisht}}</ref>
 
Në vitin 2012, Teresa u rendit në numrin 5 në sondazhin e [[ Outlook (revista indiane)|Outlook India]] të Indianit [[ Indiani më i Madh|më të Madh]].<ref>{{Cite web|url=https://www.outlookindia.com/magazine/story/a-measure-of-the-man/281949|title=A Measure Of The Man {{!}} Outlook India Magazine|last=|first=|date=|website=OutlookIndia|url-status=live|archive-url=|archive-date=|access-date=2020-03-11|trans-title=Një masë e burrit|language=anglisht}}</ref>