Dallime mes rishikimeve të "Humori"

904 bytes removed ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Humori''' ([[Latinishtja|lat.]] humor = lagështi) është [[aftësia]] ose [[cilësia]] e njeriut për të shkaktuar [[Qeshja|të qeshurin]] dhe [[Zbavitja|zbavitjen]] e njerëzve të tjerë nëpërmjet sendeve, ose rrethanave. Humori mund të përkufizohet edhe si gjetja (vërejtja) dhe shprehja e qesharakes në një rrethanë apo send. Humori përfshin një formë zbavitjeje apo komunikimi njerëzor i cili shkakton ndjenja kënaqësie, ose i bën njerëzit të qeshin ose të ndjehen të [[Lumturia|lumtur]].
 
'''Ndjenja e humorit''' është aftësia për ta përjetuar humorin, një cilësi që çdo njeri e zotëron, megjithëse shtrirja me të cilën një individ do ta gjejë diçka qesharake mvaret nga një bartës të vetëm dhe ndryshore përkatëse, duke përfshirë, por jo të kufizuar me vendndodhjen, [[Kultura|kulturën]], pjekurinë, nivelin e [[arsimi]]mit dhe përmbajtjen.
 
== Historia e humorit ==
 
Anonymous user