Ndryshimi mes inspektimeve të "Meteori"

5 bytes added ,  1 muaj më parë
v
U kthye versioni 2118137 i bërë nga 185.200.214.43 (diskutimet)
v (U kthye versioni 2118137 i bërë nga 185.200.214.43 (diskutimet))
Etiketa: Undo
 
'''Meteori''' është trup qiellor që lëviz brenda hapësirës së sistemeve të yjeve. Lëvizja e këtyre trupave mund të shikohet thjeshtë me sy. Vëzhgimi i lëvizjeve dhe rënieve të tyre në Tokë ka filluar që në kohët e lashta. Që në vitin 467 p.e.s, Anaksagorasi i Klazomenait, përshkruan rënien spekulatore të një trupi të tillë.
 
Meteorët, kur bien në atmosferën e Tokes[[Tokë]]s, nga fërkimi nëpër ajër gjatë shpejtësisë së madhe ndizen dhe digjen. Meteorët duken si [[yje]] që shkëputen nga qielli.
 
== Shiu Meteorik ==