Ndryshimi mes inspektimeve të "Gareth Bale"

527 bytes added ,  1 muaj më parë
[[Skeda:Ramsey Bale Earnshaw Bellamy.jpg|thumb|Nga e majta: [[Aaron Ramsey]], Gareth Bale, [[Craig Bellamy]] dhe [[Robert Earnshaw]] duke u bërë gati para një ndeshje me Uellsin në 2012.]]
===Uellsi===
Bale u zjodh nga [[Kombëtarja uellsiane e futbollit|Uellsi]] në fund të sezonit 2005–06 për një ndeshje miqësore kundër Trinidad dhe Tabagos më 27 maj 2006.<ref>{{cite web|url=http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/internationals/5024788.stm|title=Bale savours record Wales debut|publisher=BBC Sport|language=en|date=28 maj 2006|accessdate=21 janar 2007}}</ref> Në ndeshjen e zhvilluar në [[Graz]] të [[Austria|Austrisë]], ai zëvëndësoi [[David Vaughan]] në minutën e 55të dhe asistoi golin e fitores së shënuar nga [[Robert Earnshaw]] në një fitore 2–1.<ref>{{cite web|url=http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/internationals/5004566.stm|title=Wales 2–1 Trinidad & Tobago|trans-title=Uellsi 2–1 Trinidad & Tobago|publisher=BBC Sport|language=en|date=27 maj 2006|accessdate=14 janar 2016}}</ref> Në moshën 16 vjeç e 315 ditë, Bale u bë lojtari më i ri në histori që luan për Uellsin, duke thyer rekordin e vendosur tre muaj më parë nga [[Lewin Nyatanga]]; rekordi i tij më pas u thye nga [[Harry Wilson (futbollist, lindur më 1997)|Harry Wilson]] në nëntor 2012.<ref name=young>{{cite web|url=http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/teams/t/tottenham_hotspur/7137122.stm|title=Injured Bale out for three months|trans-title=I dëmtuari Bale jashtë për tre muaj|publisher=BBC Sport|language=en|date=10 dhjetor 2007|accessdate=21 tetor 2010}}</ref>
 
Bale u zjodh nga [[Kombëtarja uellsiane e futbollit|Uellsi]] në fund të sezonit 2005–06 dhe bëri debutimin e tij me kombëtaren më 27 maj 2006 <ref>{{cite news | title= Bale savours record Wales debut | publisher= BBC Sport| url= http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/internationals/5024788.stm | accessdate=21 janar 2007 | date=28 maj 2006}}</ref>. Ai si fillim u paraqit si zëvëndësues në fitoren 2–1 kundër Trinidad dhe Tobagos, duke u bërë lojtari më i ri që ka luajtur me kombëtaren e Uellsit <ref name=young>{{cite news | title= Injured Bale out for three months | work=BBC Sport| url=http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/teams/t/tottenham_hotspur/7137122.stm| accessdate=21 tetor 2010| date=10 dhjetor 2007}}</ref>. Bale në atë kohë ishte vetëm 16 vjeç e 315 ditë dhe assistoi Golin e fitores që u shënua nga [[Robert Earnshaw]].
 
[[Brian Flynn]] komentoi se Bale ishte potencialisht një yll i ardhshëm i futbollit, duke krahasuar aftësitë e tij teknike me [[Ryan Giggs]]. Më 7 tetor 2006, Bale u lojtari më i ri i historisë që shënon me kombëtaren e parë të Uellsit pas Golit të shënuar me goditje dënimi në ndeshjen kundër [[Kombëtarja sllovake e futbollit|Sllovakisë]] për kualifikueset e [[UEFA Euro 2008|Euro 2008]] <ref>{{cite news | title= Wales 1–5 Slovakia | publisher= BBC Sport| url= http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/internationals/5361822.stm | accessdate=21 janar 2007 | date=7 tetor 2006 | first=Sean | last=Davies}}</ref>. Ai më pas shënoi Golin e dytë me Uellsin në fitoren 3–0 kundër [[Kombëtarja sanmarineze e futbollit|San Marinos]] më 28 mars 2007.