Dallime mes rishikimeve të "Barney Stinson"

ska përmbledhje të redaktimeve
 
 
{{Infobox personazhi|colour=#009CF6|creator=[[Carter Bays]]<br />[[Craig Thomas]]|fullname=Barnabus Stinson|last=[[Last Forever]]|first=[[Pilot (How I Met Your Mother)|Pilot]]|portrayer=[[Neil Patrick Harris]]<br />[[Tanner Maguire]]<br />Riley Thomas Stewart|relatives=Tom (kunati)<br>Eli Stinson (nipi)<br>Sadie Stinson (mbesa)|children=Ellie Stinson (vajzë, lindur 2020)|family=Loretta Stinson (nëna)<br>Jerome Whittaker (babai)<br>Cheryl Whittaker (njerka)<br>James Stinson (vëlla nga nëna)<br>Jerome "J. J." Whittaker, Jr. (vëlla nga babai)<br>Carly Whittaker (motër nga babai)|spouse=[[Robin Scherbatsky]] (m. 2013–div. 2016)|name=Barney Stinson|occupation=PLEASE...! (Provide Legal Exculpation and Sign Everything)<ref name="PLEASE">{{cite episode| title = Unpause | series = How I Met Your Mother | serieslink = How I Met Your Mother | network = CBS | date = January 20, 2014 | season = 9|language=en| number = 15}}</ref><br />Informant i FBI-së<br />Blogger për stil jetese|nationality=75% Amerikan 25% Kanadez|gender=Mashkull|nickname=The Barnacle<br />Awesome<br />Swarley|caption=[[Neil Patrick Harris]] në rolin e Barney Stinson|image=NeilPatrickHarrisHWOFSept2011.jpg|series=[[How I Met Your Mother]]|significantother=Shannon (ish-të dashur)<br> Nora (ish-të dashur)<br> Quinn Garvey (ish-të fejuar)<br> "#31" (e bija e nënës)}}'''Barnabus "Barney" Stinson''' ([[Gjuha shqipe|shqip]]: ''Barni Stinson'') është një personazh imagjinarfiktiv i portretizuar nga [[Neil Patrick Harris]] dhe krijuar nga [[Carter Bays]] dhe [[Craig Thomas]] për [[Columbia Broadcasting System|serialin]] televiziv nga programi [[Columbia Broadcasting System|CBS]], ''[[How I Met Your Mother]]''. Një nga personazhet kryesore, Barni, është i njohur për dashurinë e tij për të veshur kostume të shtrenjta, lojëra me lazer, uiski skocez dhe fraza të ndryshme, përfshirë "Suit up!" , "What up?!" , "Stinson out", "Legendary", "Wait for it" (shpesh si të kombinuar të dyjat si "legen—wait for it—dary!") dhe "Daddy's home". Personazhi është një burrë që përdor shumë 'plays' nga një libër që quhet 'playbook' për ta ndihmuar atë të bëjë dashuri me gra. Në sezonet e mëvonshme, ai ka disa marrëdhënie serioze, martohet, divorcohet dhe ka një fëmijë me një grua pa emër nga një qëndrim njënator.
 
Kritikët kanë vlerësuar karakterin dhe e vlerësojnë performancën e Harris për shumicën e suksesit të shfaqjes. Barni konsiderohet si personazhi Breakout i shfaqjes.<ref>{{Cito web|last=Zoromski|first=Brian|title=How I Met Your Mother: ''Girls vs. Suits'' Review|url=http://tv.ign.com/articles/105/1059403p1.html|website=IGN|publisher=j2 Global|location=San Francisco, California|date=January 8, 2010|accessdate=February 13, 2012|language=en}}</ref>