Dallime mes rishikimeve të "Talat Pasha"

17 bytes added ,  1 vit më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(ka disa shekuj qe i thone si Kostantinije, si Stamboll. Zyrtarisht dhe pergjithesisht nga shqiptaret njihet emri i dyte)
vNo edit summary
{{Infobox officeholder
|name = MehmedMehmet TalaatTalat
|honorific-suffix = [[Pasha]]
|image = Mehmed Talat Pasha.jpg
|spouse = Hayriye Talat Bafralı
}}
'''MehmedMehmet TalaatTalat''' ([[Gjuha osmane|Turqishtja osmane]]: محمد طلعت‎, ''Mehmed Talât''; 1 shtator 1874 - 15 mars 1921) i njohur zakonisht si '''TalatTalaat Pasha''' (turqishtja osmane: طلعت پاشا; [[Gjuha turke|turqisht]]: ''Talât Paşa''), ishte një nga triumviratët e njohur si [[Tre Pashallarët]] që ''de facto'' drejtuan [[Perandoria Osmane|Perandorinë Osmane]] gjatë [[Lufta e Parë Botërore|Luftës së Parë Botërore]]. Ai ishte një nga udhëheqësit e [[Xhonturqit|Turqve të Rinj]] dhe qeverisi perandorinë gjatë [[Gjenocidi Armen|Gjenocidit Armen]], të cilin ai e nisi si [[Ministria e Brendshme (Perandoria Osmane)|Ministër i Brendshëm]] më 1915.
 
Si Ministër i Brendshëm, Talat Pasha urdhëroi më 24 prill 1915 arrestimin dhe [[Dëbimi i intelektualëve armenë në 24 prill 1915|dëbimin e intelektualëve armenë]] në [[Stambolli|Stamboll]], shumica e tyre u vranë përfundimisht, dhe më 30 maj 1915 kërkoi [[Ligji TehcirTehxhir|Ligjin e TehcirTehxhir]] (Ligji i Dëbimit të Përkohshëm); këto ngjarje çuan në [[Gjenocidi Armen|gjenocidin armen]].
 
Talat u largua nga Perandoria Osmane së bashku me [[Ahmet Xhemal Pasha|Xhemal]] dhe [[Enver Pasha]]. Ai u vra nga [[Soghomon Tehlirian]] në Berlin më 1921.
85

edits