Dallime mes rishikimeve të "Kreu i shtetit"

4 bytes removed ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
{{cung}}
'''Kreu i ShtetitPresidenti''' ose '''Kryetari i Shtetit''' është një emërtim i përgjithshëm i përdorur në terminologjinë e ligjit ndërkombëtar, shkencave politike dhe protokollit diplomatik për të treguar rangun më të lartë zyrtar të një shteti sovran, i cili përmbush detyrën e përfaqësimit publik të atij shteti.
Në shumicësn e shteteve, Kreu i Shtetit është një person natyral (njeri), por ka të paktën katër përjashtime nga ky rregull: '''[[Zvicra]], [[Bosnje-Hercegovina]], [[Andorra]]''' dhe '''[[San Marino]]'''. Në këto shtete, Kreu i Shtetit është një grup i përbërë nga më shumë se një person.<br>
 
Anonymous user