Dallime mes rishikimeve të "Justin Martiri"

No change in size ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Ikranjani zhvendosi faqen Justini dëshmor tek Justin Martiri: terminologji konfesionale)
No edit summary
 
{{hulumtim vetjak}}
[[Skeda:Iustini Philosophi et martyris Opera.tif|parapamje|Iustini opera, 1636]]
'''JustiniJustin martirMartiri''' ose '''Justini i Çezaresë''' lindi në vitin [[100]] në [[Nablusi|Flavia Neapolis]], [[Bregu Perëndimor]] dhe vdiq në [[Roma|Romë]] në vitin [[165]]. Shën Justini ishte [[Filozofia|filozof]], mbrojtës i [[krishterimi]]t dhe [[Dëshmori i krishterimit|dëshmor i krishterimit]]. [[Kisha katolike romake]] e nderon atë si [[Shenjtori|shenjtor]] dhe e ka renditur atë midis [[Etërit e kishës|Etërve të kishës]], ai nderohet poashtu si shenjtor edhe nga [[Kisha ortodokse]]. Shkrimet e tij më të njohura janë “''Apologjia e parë e të krishterëve''” dhe “''Apologjia e dytë e të krishterëve''” që e kanë bërë atë një nga mbrojtësit e parë të mendimit të krishterë. Dita e tij përkujtimore është [[1 qershor]]i.
 
== Jeta ==