Dallime mes rishikimeve të "Mesjeta"

142 bytes removed ,  5 muaj më parë
Pikture e gabuar
v
(Pikture e gabuar)
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
[[Skeda:Crescenzi calendar.jpg|parapamje|Jetë e rëndomtë në mesjetë: Njerëzit merreshin me bujqësi, blegtori e me prodhimin e verës]]
[[Skeda:St Michaels Church Hildesheim.jpg|parapamje|250px|Arkitekturë mesjetare romane: [[Hildeshajm]]]]
Me '''mesjetë''' nënkuptojmë periudhë të [[Historia|historisë]] evropiane ndërmjet [[Lashtësia|lashtësisë]] (rreth vitit 600) dhe [[Koha e Re (histori)|kohës së Re]] (duke filluar midis viteve 1453 dhe 1517).
Anonymous user