Dallime mes rishikimeve të "Kolera"

39 bytes removed ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 37.26.86.194) dhe riktheu rishikimin 1946072 nga AXRL: koment pa burim informacioni)
No edit summary
 
 
== Historia e kolerës ==
Kolera si sëmundje ka filluar të vëzhgohet qe ne kohet e [[lashta]] . Për herë të parë ajo është paraqitur në [[Evropa|Evropë]] rreth vitit [[1831]]. Rreth vitit [[1892]], kolera e shkreton [[Afganistani]]n dhe përhapet në [[Rusia|Rusi]].
 
[[Epidemia]] e kolerës herën e fundit është paraqitur në [[Peru]] në vitin [[1991]]. Më [[9 shkurt]] presidenti i Perusë përshkakë të epidemisë ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme, mirëpo edhe përkundër kësaj mase epidemia është zgjeruar në [[Ekuadori|Ekuador]], [[Kolumbia|Kolumbi]] dhe [[Nikaragua]]. Gjatë kësaj kohe prej 400 000 të infektuarve nga kolera në Amerikën Jugore kanë vdekur 12 000 persona.
== Shkaktari ==
[[Skeda:Cholera bacteria SEM.jpg|thumb| Bakterja e Kolerës]]
Shkaktarë i infektimit është [[Bakterja|Bakteri]] [[Vibrio cholerae]], [[toksina]] (e njohur edhe si Toksina e kolerës) e të cilës shkakton jashtëqitjet e shpeshta të përcjellura me humbje të sasive të mëdha të lëngjeve. Shkaktari për herë të parë është përshkruar nga Pacini në vitin [[1854]]. Pacini e përshkruante bakterin si të krysur në formë të [[presja|presjes (drejtshkrimore)]] dhe shumë të lëvizshëm. Ndërsa në vitin [[1883]] nga trupi i një pacienti të vdekur nga kolera në [[Egjipti|Egjipt]] është marr një baktere e tillë e cila është kultivuar për hulumtime të mëtejshme.
 
== Diagnoza ==
== Shiko edhe ==
* [[Vjellja]],
* [[Barku]],
* [[Higjiena]],
* [[Uji]].
* [[Sëmundja]],
* [[Infekti]],
* [[Sëmundjet ngjitëse]],
* [[Virusi]].