Dallime mes rishikimeve të "Fëmija"

17 bytes added ,  1 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthye versioni 2224674 i bërë nga Bajrami67 (diskutimet))
Etiketa: Undo
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Reverted
Në [[ShBA|Shtetet e Bashkuara]], termi fëmijë zbatohet për individët nga mosha 2 vjeçare deri në moshën 18 vjeçare por me faza të ndryshme.
 
===<ref name="PN" />Zhvillimi kognitiv===
'''Asimilimi''' sipas [[Jean Piaget|Piazhesë]], është proces i zhvillimit kognitiv. Fëmijët në këtë periudhë mësojnë se si të përdorin simbole dhe përfaqësime mendore të botës që na rrethon. Fëmijët gjejnë kënaqësi duke lozur me lojra apo objekte dhe duke i atribuar këtyre role të caktuar në lojën e tyre. Ky koncept quhet '''animizëm''' dhe është një proces i atribuimit të karakteristikave të gjallesave dhe objekteve pa shpirt si p.sh. fëmijët e vegjël besojnë se dielli natën fle.
 
Anonymous user