Dallime mes rishikimeve të "Besart Berisha"

460 bytes added ,  15 vjet më parë
Berisha shenoi kunder Anglise B
(→‎Lidhje të jashtme: "Albania-Sport" s'ka lidhje me Besart Berishen -- lidhja hiqet)
(Berisha shenoi kunder Anglise B)
| nationalyears = 2006-
| nationalteam = [[Kombëtarja e futbollit - Shqipëria|Shqipëria]]
| nationalcaps(goals) = 14 (01)
| pcupdate = [[15 Tetor]], [[2006]]
| ntupdate = [[1525 TetorMaj]], [[20062007]]
}}
 
Besart Berisha ka lindur në Kosovë por, si fëmijë është detyruar t'i ikë luftës dhe vendoset në Gjermani. Atje, prej vitit 1994 deri në vitin 2004 Berisha luan me ekipet e të rinjëve në klubet Berliner VB49, BFC Dynamo, TSV Lichtenberg dhe Tennis Borussia Berlin. Në vitin 2004 ai fillon karrierën e tij profesioniste kur nënshkruan për klubin [[Hamburger SV]] të [[Hamburgu|Hamburgut]]. Mirëpo, për shkak të problemeve me lejeqëndim në Gjermani ai i huazohet po atë vit te dy klube të elitës [[Danimarka|daneze]] të futbollit, [[Aalborg Boldspilklub]] dhe [[AC Horsens]], ku kaloi me sukses dy sezona. Gjatë verës së vitit 2006 ai kthehet në Gjermani dhe nënshkruan kontratë të re katërvjeçare me Hamburger SV.
 
==UEFA Champions League==
Më 11 tetor të vitit 2006 Besart Berisha debuton në kombëtaren shqiptare të futbollit në [[Amsterdam ArenA]] kundër [[Holanda|Holandës]].
 
Më 6 dhjetor të vitit 2006 Besart Berisha hyn në histori si shqiptari i parë që ka shënuar goal në [[UEFA Champions League]] kur njëherit shënon edhe golin e tij të parë për Hamburger SV në ndeshjen kundër CSKA Moskva në Hamburg të Gjermanisë.
 
==Kombëtarja==
Më 11 tetor të vitit 2006 Besart Berisha debuton në kombëtaren shqiptare të futbollit në [[Amsterdam ArenA]] kundër [[Holanda|Holandës]]. Ai shënoi golin e tij të parë për kombëtaren shqiptare më 25 maj të vitit 2007 në ndeshjen miqësore kundër Anglisë B në stadiumin Turf Moor të Burnley, Angli, ku tregoi një formë impresive dhe u shall lojëtari i ndeshjes.<ref>[http://www.telegraph.co.uk/sport/main.jhtml?xml=/sport/2007/05/26/sfgeng26.xml England B (2) 3 Albania (1) 1, Daily Telegraph, May 26, 2007]</ref>
 
==Lidhje të jashtme==
*[http://www.hsv.de/index.php?id=18310 Besart Berisha] HSV.de (anglisht)
*[http://www.uefa.com/competitions/UCL/Players/Player=105960/index.html Besart Berisha] UEFA.com (anglisht)
 
==Referencat==
<references/>
 
[[Category:Futbollistë shqiptarë]]