Besart Berisha

futbollist shqiptar

Besart Berisha (i lindur më 29 korrik, 1985Prishtinë, Kosovë) është një futbollist shqiptar nga Kosova. Si sulmues, i gjatë 1.85m dhe peshon 76 kg, ai luan për kombëtaren shqiptare të futbollit dhe i skuadres Brisbane Roar Football Club e Kategorinë e pare Australia në nivel ekipor.

Besart Berisha
Besart Berisha.jpg
Të dhënat vetjake
Datëlindja29 Korrik, 1985
Gjatësia184 cm (6 ft 0 in)
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Skuadra aktuale
Brisbane Roar (Brisbane Roar)
Senior career*
VitetSkuadraParaqitjet(Golat)
2003-2004
2005-2006
2006-2007
2007-2009
2008
2009
2010-2011
2011-sot
Tennis Borussia Berlin
Hamburger SV
AC Horsens(Hua)
Bërnli FC
Rosenborg(Hua)
AC Horsens(Hua)
Arminia Bielefeld
Brisbane Roar
(4 (1)
11 (2)
32 (11)
0 (0)
8 (4)
13 (5)
22 (4)
28 (21))
Kombëtarja
Shqipëria,Perfaqesuesja e Kosoves(17 (2))
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 15 Tetor, 2006
‡ National team caps and goals correct as of 25 Maj, 2007

BiografiaRedakto

Besart Berisha ka lindur në Kosovë por, si fëmijë është detyruar t'i ikë luftës dhe vendoset në Gjermani. Atje, prej vitit 1994 deri në vitin 2004 Berisha luan me ekipet e të rinjëve në klubet Berliner VB49, BFC Dynamo, TSV Lichtenberg dhe Tennis Borussia Berlin. Në vitin 2004 ai fillon karrierën e tij profesioniste kur nënshkruan për klubin Hamburger SVHamburgut. Mirëpo, për shkak të problemeve me lejeqëndim në Gjermani ai i huazohet po atë vit te dy klube të elitës daneze të futbollit, Aalborg Boldspilklub dhe AC Horsens, ku kaloi me sukses dy sezona. Gjatë verës së vitit 2006 ai kthehet në Gjermani dhe nënshkruan kontratë të re katërvjeçare me Hamburger SV.

UEFA Champions LeagueRedakto

Më 6 dhjetor të vitit 2006 Besart Berisha hyn në histori si shqiptari i parë që ka shënuar goal në UEFA Champions League kur njëherit shënon edhe golin e tij të parë për Hamburger SV në ndeshjen kundër CSKA Moskva në Hamburg të Gjermanisë.

KombëtarjaRedakto

Më 11 tetor të vitit 2006 Besart Berisha debuton në kombëtaren shqiptare të futbollit në Amsterdam ArenA kundër Holandës. Ai shënoi golin e tij të parë për kombëtaren shqiptare më 25 maj të vitit 2007 në ndeshjen miqësore kundër Anglisë B në stadiumin Turf Moor të Burnley, Angli, ku tregoi një formë impresive dhe u shall lojëtari i ndeshjes.[1]

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ "England B (2) 3 Albania (1) 1, Daily Telegraph, May 26, 2007". Arkivuar nga origjinali më 18 maj 2008. Marrë më 14 korrik 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)