Dallime mes rishikimeve të "Shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë"

ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
Etiketat: Reverted Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
[[Skeda:28nentor.jpg|parapamje|djathtas|350px|[[Ismail Qemali]] në 1-vjetorin28 nëntor]] '''Shpallja e Pavarësisë''' është shpallja e pavarësisë së [[Vilajeti shqiptar|vilajetit shqiptar]] nga [[Perandoria Osmane]] në kushtet e [[Lufta e Parë Ballkanike|Luftës së Parë Ballkanike]]. [[Shqipëria]] u vetëshpall e pavarur në [[Vlorë]] më [[28 nëntor]] [[1912]] nga [[Ismail Qemali]]. Në shpalljen e pavarësisë morën pjesë 40 delegatë nga të gjitha trevat shqiptare. Menjëherë pas shpalljes së pavarësisë, Asambleja e Vlorës formoi qeverinë e parë të Shqipërisë së Pavarur të drejtuar nga [[Ismail Qemali]] si dhe Pleqësinë.
 
Arritja e kryengritjes shqiptare të 1912 u dha të kuptonte shteteve [[ballkani]]ke se gjendja e Perandorisë Osmane ishte e dobët. [[Mbretëria e Serbisë]] ishte kundër planit të [[Vilajeti]]t Shqiptar, duke parapëlqyer një shkartisje të [[Rumelia|Rumelisë]] mes katër shteteve ballkanike. Shtete të cilat planifikuan ndarjen e territoreve evropiane osmane dhe gjithashtu u ujdisën që territoret e pushtuara gjatë Luftës Ballkanike të qeveriseshin si ''Condominium''. Kjo edhe është arsyeja e Asamblesë Mbarëshqiptare të tubuar nga Ismail Qemali, ku morën pjesë [[Shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë#Firmëtarët|83 delegatë]] nga të gjitha trevat shqiptare. Ne daten 29 nentor u shpall fotoja e pavarsise ne date 30 u la fotoja
 
== Pavarësia ==
Anonymous user