Dallime mes rishikimeve të "Eugenio Montale"

167 bytes removed ,  11 muaj më parë
v
Cleaning up redundant parameters added by prior faulty versions.) #IABot (v2.0.8.8
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.8.1)
v (Cleaning up redundant parameters added by prior faulty versions.) #IABot (v2.0.8.8)
 
 
=== Vitet e rinisë ===
Eugenio Montale ka lindur në Xhenova, në një ndërtesë të bulevardit të tanishëm Dogali, në zonën ''Princi'', më 12 tetor [[1896]], i fundit i pesë fëmijëve të Domenico Montale dhe Giuseppina Ricci, anëtarë të shtresës së mesme xhenoveze.<ref>Prima di Eugenio nacquero Salvatore, Ugo, Ernesto (morto subito dopo la nascita), Alberto e Marianna; Giorgio Zampa, ''Cronologia'', in E. Montale, ''Tutte le poesie'', Milano, Oscar Mondadori, 1990, p. </ref> I ati ishte bashkëpronar i një firme të produkteve kimike, kompania ''G. G. Montale, & C.'', ndër të tjera, furnizuesit e Venezia S.p.A., ku ishte punësuar [[Italo Svevo]]<ref>[http://www.unige.ch/lettres/roman/italien/recherche/Avant/recherche0809/LocandinaScaffai.pdf unige.ch]</ref><ref>{{Cite web |url=http://www.minerva.unito.it/Home/Schede/EugenioMontale.htm |title=minerva.unito.it |accessdate=14 shkurt 2018 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20190311124815/http://www.minerva.unito.it/Home/Schede/EugenioMontale.htm |archivedate=11 mars 2019 |url-status=dead |access-date=14 shkurt 2018 |archive-date=11 mars 2019 |archive-url=https://web.archive.org/web/20190311124815/http://www.minerva.unito.it/Home/Schede/EugenioMontale.htm }}</ref>.
 
== Shënime ==