Ndryshimi mes inspektimeve të "Bernhard Riemann"

1.554 bytes added ,  12 vjet më parë
v
roboti shtoj: ar, bg, bn, bs, ca, cs, cy, da, de, el, eo, es, eu, fa, fi, fr, he, hr, ht, hu, id, io, is, it, ja, km, ko, la, lt, nl, no, pl, pms, pt, ro, ru, sa, sco, sh, sk, sl, sr, sv, th, tl, tr, uk, vi, zh, zh-min-nan, zh-yue
v (roboti shtoj: ar, bg, bn, bs, ca, cs, cy, da, de, el, eo, es, eu, fa, fi, fr, he, hr, ht, hu, id, io, is, it, ja, km, ko, la, lt, nl, no, pl, pms, pt, ro, ru, sa, sco, sh, sk, sl, sr, sv, th, tl, tr, uk, vi, zh, zh-min-nan, zh-yue)
Më 1847, Babai i tij pasi siguroi shumë të mjaftueshme parash ishte në gjendje që Rimanin ta largojë nga studimi i teologjisë dhe i lejoi atij të studjojë për dashurinë e parë të tij matematikën dhe e regjistroi në [[Univerzitetin e Göttingenit|Univerziteti i Göttingenit]], ku ai për herë të parë e njohu [[Gaussin|Carl Friedrich Gauss]]. Më pas kaloi në [[Berlin]], ku leksione mori nga matematikanët e shquar [[Carl Gustav Jakob Jacobi|Jacobi]], [[Johann Peter Gustav Lejeune Dirichlet|Dirichlet]], dhe [[Jakob Steiner|Steineri]].
 
[[ar:برنارد ريمان]]
 
[[bg:Бернхард Риман]]
[[bn:বের্নহার্ট রিমান]]
[[bs:Bernhard Riemann]]
[[ca:Georg Friedrich Bernhard Riemann]]
[[cs:Bernhard Riemann]]
[[cy:Bernhard Riemann]]
[[da:Bernhard Riemann]]
[[de:Bernhard Riemann]]
[[el:Μπέρναρντ Ρίμαν]]
[[en:Bernhard Riemann]]
[[eo:Bernhard Riemann]]
[[es:Bernhard Riemann]]
[[eu:Bernhard Riemann]]
[[fa:‫برنهارت ‫ریمان]]
[[fi:Bernhard Riemann]]
[[fr:Bernhard Riemann]]
[[he:ברנרד רימן]]
[[hr:Bernhard Riemann]]
[[ht:Bernhard Riemann]]
[[hu:Georg Friedrich Bernhard Riemann]]
[[id:Georg Friedrich Bernhard Riemann]]
[[io:Bernhard Riemann]]
[[is:Georg Friedrich Bernhard Riemann]]
[[it:Bernhard Riemann]]
[[ja:ベルンハルト・リーマン]]
[[km:ប៊ែនហាដ រីម៉ាន]]
[[ko:베른하르트 리만]]
[[la:Bernardus Riemann]]
[[lt:Bernhard Riemann]]
[[nl:Bernhard Riemann]]
[[no:Bernhard Riemann]]
[[pl:Bernhard Riemann]]
[[pms:Bernhard Riemann]]
[[pt:Bernhard Riemann]]
[[ro:Bernhard Riemann]]
[[ru:Риман, Бернхард]]
[[sa:बर्न्हार्ड रीमन]]
[[sco:Georg Friedrich Bernhard Riemann]]
[[sh:Georg Friedrich Bernhard Riemann]]
[[sk:Georg Friedrich Bernhard Riemann]]
[[sl:Bernhard Riemann]]
[[sr:Bernhard Riman]]
[[sv:Bernhard Riemann]]
[[th:แบร์นฮาร์ด รีมันน์]]
[[tl:Bernhard Riemann]]
[[tr:Bernhard Riemann]]
[[uk:Ріман Бернгард]]
[[vi:Bernhard Riemann]]
[[zh:波恩哈德·黎曼]]
[[zh-min-nan:Bernhard Riemann]]
[[zh-yue:黎曼]]
27.700

edits