Dallime mes rishikimeve të "Socket"

19 bytes removed ,  16 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
vNo edit summary
EshtëSocket është një plakëz plastike e vendosur në [[motherboard]] mbi të cilen vendoset [[CPU|procesori]]. Njëkosisht përmes socket bëhet edhe furnizimi me rrymë i procesorit. Dy prodhuesit me të mëdhenjë të procesoreve Intel dhe AMD kanë zhvilluar socketet në
Njëkosisht përmes socket bëhet edhe furnizimi me rrymë i procesorit
Dy prodhuesit me të mëdhenjë të procesoreve Intel dhe AMD kanë zhvilluar socketet në
mënyrë të vete edhe pse kanë ngjajshmëri të madhe një socket i destinuar për pentium nuk pranon një procesor të AMD dhe anasjelltas.
Shpeshëhërë zhvillimi i procesoreve të rinjshoqërohet me socket të ri. Numri pas fjales socket paraqet se ne sa pika eshte i lidhur procesori per socket një tabel e vogël për socket dhe procesorin të cilin mund ta vendosim në te.
 
Numri pas fjales socket paraqet se ne sa pika eshte i lidhur procesori per socket
; Socket 462 : procesoret: AthlonXP, Sempron, Duron frekuenca prej 1.5deri në 2.2GHz
një tabel e vogël për socket dhe procesorin të cilin mund ta vendosim në te.
; socket 754 : Athlon64, Sempron64,turion64 frekuenca prej 1.4 deri në 2.4GHz<br>
Socket462<br><br>
; socket 939 : Athlon64, AthlonFX, AthlonX2 frekuenca prej1.8 deri ne 2.6GHz
procesoret:AthlonXP, Sempron,Duron<br>
; socket 478 : Pentium 4,Celeron D frekuenca prej2.4 deri në 3.4GHz<br>
frekuenca prej 1.5deri në 2.2GHz<br>
; socket 775 : Pentium 4Pentium D, Core duo dhe celeron D<br> frekuenca prej 2.5 deri në 3.8GHZ
socket754<br><br>
 
Athlon64,Sempron64,turion64<br>
[[Category:Informatikë]]
frekuenca prej 1.4 deri në 2.4GHz<br>
socket939<br><br>
Athlon64,AthlonFX,AthlonX2<br>
frekuenca prej1.8 deri ne 2.6GHz<br>
socket 478<br><br>
Pentium 4,Celeron D<br>
frekuenca prej2.4 deri në 3.4GHz<br>
socket775<br><br>
Pentium 4Pentium D, Core duo dhe celeron D<br>
frekuenca prej 2.5 deri në 3.8GHZ
12.723

edits