Dallime mes rishikimeve të "Kozmopolitanizmi"

v
roboti shtoj: fa:جهان‌وطنی; cosmetic changes
v (roboti shtoj: fa:جهان‌وطنی; cosmetic changes)
'''Kozmopolitanizmi''' është ideja që i gjithë njerëzimi i takon një [[komuniteti]] të vetëm, mundësisht duke u bazuar në vlerat morale të përbashkëta. Kozmopolitanizmi është në kontrast me teoritë komunitare, në veçanti me ideologjitë e [[Patriotizmi|patriotizmit]] dhe [[Nacionalizmi|nacionalizmit]]. Kozmopolitanizmi mund të imponojë lloje të qeverive globale apo ajo mund vetëm t'i referohet marrëdhënieve morale, ekonomike dhe/apo politike midis shteteve apo individëve me kombësi të ndryshme.
 
== Shiko edhe ==
* [[Globalizimi]]
 
[[CategoryKategoria:Shoqëri]]
[[CategoryKategoria:Politikë]]
 
[[ar:كوسموبوليتية]]
[[bat-smg:Kuosmuopuolėtėzmos]]
[[cs:Kosmopolitismus]]
[[da:Kosmopolitisme]]
[[de:Kosmopolitismus]]
[[en:Cosmopolitanism]]
[[et:Kosmopolitism]]
[[eo:Kosmopolitismo]]
[[et:Kosmopolitism]]
[[fa:جهان‌وطنی]]
[[fr:Cosmopolitisme]]
[[he:קוסמופוליטיות]]
[[ko:세계주의]]
[[hr:Kozmopolitizam]]
[[hu:Kozmopolitizmus]]
[[it:Cosmopolitismo]]
[[ja:コスモポリタニズム]]
[[he:קוסמופוליטיות]]
[[ko:세계주의]]
[[lt:Kosmopolitizmas]]
[[hu:Kozmopolitizmus]]
[[nl:Kosmopolitisme]]
[[ja:コスモポリタニズム]]
[[pl:Kosmopolityzm]]
[[pt:Cosmopolitismo]]
[[ru:Космополитизм]]
[[uk:Космополітизм]]
[[bat-smg:Kuosmuopuolėtėzmos]]
[[zh:世界主义]]
27.700

edits