Ndryshimi mes inspektimeve të "26 Nëntor"

50 bytes added ,  10 vjet më parë
v
roboti shtoj: gu:નવેમ્બર ૨૬; cosmetic changes
v (roboti shtoj: gu:નવેમ્બર ૨૬; cosmetic changes)
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 30|Tetor|Nëntor|Dhjetor}}
 
== Ngjarje ==
* [[1842]] - U themelua [[Universiteti i Notra Damit]].
* [[1909]] - U themelua [[Sigma Alpha Mu]] në [[Qyteti i Kolegjit në New York]] nga 8 judë të rinjë.
* [[1939]] - [[Shellingu i Mainilas]]: [[Armata Sovjetike]] realizon incidientin i cili merret si shkak i fillimit të luftës me [[Finlandë]]n katër ditë m vonë.
* [[1942]] - U shfaq premiera e filmit ''[[Kazablanka (film)|Kazablanka]]'' në [[New York City]], [[ShBA]]..
* [[1942]] - [[LDB]]: [[Partizanët Jugosllav]] mbajn mbledhjen e parë të [[AVNOJ]]-it në [[Bihaç]] në veriperëndim të [[Republika Socilaliste e Bosnjës he Hercegovinës|Bosnjës dhe ercegovinës]].
* [[1944]] - [[LDB]]: [[Gjermania]] fillon sulmet [[V-1]] dhe [[V-2]] në [[Antwerp]], [[Belgjikë]].
* [[2008]] - [[Këshilli i Sigurimit]] mbështeti shtrirjen e [[EULEX-i]]t në [[Kosovë]].
 
== Lindje ==
{{NËNTOR}}
 
* [[1857]] - [[Ferdinand de Saussure]], linguist zvicrran
* [[1909]] - [[Eugène Ionesco]], dramaturg franko-romun
* [[1929]] - [[Slavko Avsenik]], kompozitor francez
* [[1939]] - [[Tina Turner]], këngëtare amerikane
* [[1951]] - [[Sulejman Tihiq]], politikan boshnjak
 
== Vdekje ==
* [[1504]] - [[Izabela e I-rë e Kastiles]], mbretëreshë e Kastilës dhe Aragonisë.
 
* [[2006]] - [[Ana Rukavina]], gazetare kroate (* [[1977]].)
 
== Festa dhe përvjetore ==
* [[1941]] - pavarësia e [[Libani]]t
 
 
[[CategoryKategoria:Nëntor]]
 
[[af:26 November]]
[[gd:26 an t-Samhain]]
[[gl:26 de novembro]]
[[gu:નવેમ્બર ૨૬]]
[[gv:26 Mee Houney]]
[[he:26 בנובמבר]]