Dallime mes rishikimeve të "Gruri i zakonshëm"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: lmo:Triticum aestivum)
[[figura:Mjøl.jpg|thumb|250px|Gruri i bluar - [[mielli]].]]
[[figura:Wheat in sack.jpg|thumb|250px|[[Thesi]] me kokrra gruri.]]
'''Gruri''' është bimë një vjeçarenjëvjeçare trikotiledone që bën pjesë në grupin e drithërave dhe që, fruti i sajtij shërben si ushqim. Për herëparën herëparë është mbjellëkultivuar arat kinezeKinë rreth vitivitit 2700 p.e.sonës.
Sot perveqperveç qe perdoret si ushqim,ne rastepër tenjerëzit dhe shumtakafshët gruri perdoret edhe per prodhimin e etanolit.
{{cung}}