Dallime mes rishikimeve të "5 Korrik"

34 bytes added ,  10 vjet më parë
v
roboti shtoj: ckb:٥ی تەمموز; cosmetic changes
v (roboti shtoj: ckb:٥ی تەمموز; cosmetic changes)
== Ngjarje ==
 
* [[1804]] – Autori amerikan, [[Nathaniel Hawthorne]], lindi në Salem të Massachusettsit.
 
* [[1826]] – Vdiqën presidenti i dytë dhe i tretë i SHBA-së. John Adams vdiq në moshën 90-vjeçare, derisa Thomas Jefferson vdiq në moshën 83-vjeçare.
 
* [[1946]] – Filipinet fituan pavarësinë.
 
* [[1958]] – [[Karol Wojtyla]], që më vonë do të bëhej Papa Gjon Pali i Dytë, u caktua peshkop ndihmës në Krakow, në vendlindjen e tij, Poloni.
 
* [[1960]] – Ylli i 50-të iu shtua flamurit amerikan për ta përfaqësuar shtetin e ri, [[Hawai]]n.
 
* [[1966]] – Presidenti [[Lyndon B. Johnson]] e ktheu në ligj Aktin për Lirinë e Informacioneve.
 
* [[1976]] – Komandosët izraelitë ndërmorën operacionin “Entbebe” në Uganda, duke shpëtuar pothuajse të gjithë pasagjerët dhe ekuipazhin e një aeroplani të “Air Francë” që ishte marrë nga rrëmbyesit palestinezë.
 
* [[1987]] – [[Klaus Barbie]], ish-shefi i Gestapos, i njohur si “Kasapi i Lyonit” u shpall fajtor nga një gjykatë franceze për krime kundër njerëzimit dhe u dënua me burgim të përjetshëm.
* [[1990]] - pushteti serb okupon RTV e Prishtinës dhe e mbyll atë. Të gjithë puntorët shqiptar të [[RTP]] i largon nga puna.
 
* [[1994]] - pas 27 viteve [[Jaser Arafat]] kthehet në [[Palestina|Palestinë]] dhe paralajmëron krijimin e shtetit të pavarur Palestinez.
* [[2001]]- Qevria e Maqedonisë dhe kryengritësit shqiptar arrijnë marrëveshjen për paqë.Me këtë marrëveshje u arrit të ndërprehet konflikti, i cili u nënshkrua më 13 gusht në Ohër.
* [[2009]] – Kurora e Statujës së Lirisë u rihap për turistët për herë të parë që nga sulmet terroriste të 11 shtatorit 2001.
 
==Lindje==
[[ca:5 de juliol]]
[[ceb:Hulyo 5]]
[[ckb:٥ی تەمموز]]
[[co:5 di lugliu]]
[[cs:5. červenec]]