Dallime mes rishikimeve të "Mortal Kombat"

262 bytes removed ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Figura:Raiden.jpg|236px|right|thumb|[[Desktopi|Raiden]]]]
'''Mortal Kombat''' ose ndryshe(sq: ''beteja vdekjeprurëse'') eshteështë njenjë film, serial, lojë... që është interesant me shumë personazhe dhe ndonjë herë disa momente të frikshme dhe të mbinatyrshme. KaSipas lojës janë xhirua dy filma: Mortal Kombat dhe Mortal Kombat Annilation. Seriali:dhe seriali Motal Kombat Conquest dhe Lojratlojrat për play station[[PlayStation]]: MK1, MK2, MK3, ultimate MK3, MK triogy, MK4, MK gold, MK Deadlly Alliance, MK Deception, Mk Shaolin Monks, MK Armageddon, MK mytheymytheyo:Sub Zero dhe DC universe vs Mortal Kombat.
o:Sub Zero dhe DC universe vs Mortal Kombat.
 
==Personazhet==
*Liu Kang
*Kung Lao
*Pincess Kitana
*Reiden
*Sonya Blade
*Jax
*Shao-Kahn
*Shinnok
*Johnny Cage
*Sindel
*Scorpion
*Sub-Zero
*Kano
*Jade
*Kintaro
*Sheeva
*Nightwolf
*Ermac
*Cyrax
*Sector
*Reptile
*Rain
*Baraka
*Smoke
*Mileena
*Shang Tsung
*Goro
*Quan Chi
*Motaro
*Noob Saibor
 
*Frost
 
===Liu Kang===
 
Liu Kang është personazhi kryesor në disa vende. Ai është nxënësi i Reidan dhe shpëtimtari i Tokës. Poashtu ai është edhe kampioni i Mortal Kombatit, pasi ai mund Shang Tsung në MK movie dhe Shao Kahn në MK Annilation, dhe bëhet i pamposhtur. Por në Deadly Alliance ai vdes nga Quan Chi dhe Shang Tsun(që ishte ringjallur). Mirpo ai rikthehet në Armageddon, si njeri i vdekur, mirpo më i fuqishëm që mund Shang Tsung. Liu Kang është i shkathët dhe i fuqishëm, dhe mund të nxierr zjarr nga duart dhe këmët. Ai bashk me Kung Laon në Shaolin Monks, mundin të këqinjët si: Shao Kahn, Shang Tsung, Kintaro, Scorpian, Goro etj.Liu kang ka edhe një stil shumë të fortë ku ai mund të shëndrrohet në një dragua gjigand që nxierr flakë.
 
 
== Lidhje te jashtme ==
 
* [http://www.gamespot.com/gamespot/features/video/hist_mortalk/index.html GameSpot's History of Mortal Kombat]
* [http://mortalkombat.wikia.com/wiki/Mortal_Kombat_Wiki Mortal Kombat Wiki]
24.783

edits