Dallime mes rishikimeve të "Selma Lagerlöf"

ska përmbledhje të redaktimeve
== Biografia ==
 
Motivet qendrore dhe akterëtpërsonazhet e veprave të saj janë pasqyrim i [[Suedi|Suedisë]], kryesisht krahina e lindjes [[Värmland]]i, a është inspiruar edhe nga jeta në [[Itali|Italinë]] jugore, [[Palestina]], [[socijalizmi]] modern, legjendat e vjetra të veriut. Bota e ngjarjeve dhe personazhet sillen rreth dashurisë, vdekjes, të keqes dhe të mirës. Arriti ti harmonizojë [[krishtenizmi]]n dhe socijalizmin. Stili i saj është lirik, i thjeshtë dhe i kuptueshëm.
 
Vepra e parë është Gösta Berling (Gösta Berlings saga) e botuar më [[1891]]. Në te, me elemente fantastike, përshkruhet jeta në krahinën Värmland në shekullin 19-të.