Ndryshimi mes inspektimeve të "2 dhjetor"

18 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti ndryshoj: hi:२ दिसम्बर)
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 31|Nëntor|Dhjetor|Janar}}
 
== Ngjarje ==
[[figura:LGA airport map.svg|thumb|160px|[[La Guardia Aeroport]] në [[New York City]].]]
* [[1409]] - U hap [[Universiteti i Lajpcigut]].
* [[1804]] - Në [[Notre Dame Cathedral]] në [[Paris]], [[Napoleon Bonaparta]] e kurorëzon veten Perandori i Francës, perandori i parë pas qindra viteve.
* [[1848]] - [[Franz Josef I of Austria|Franz Josef I]] u bë [[Perandori i Austrisë]].
* [[1908]] - Në [[Kinë]] fëmiu dy vjeçarëvjeçar [[Pu Yi]] bëhet perandor i vendit.
* [[1939]] - Në [[New York City]] u hap aeroporti [[La Guardia Airport]].
* [[1971]] - [[Abu Dhabi]], [[Ajman]], [[Fujairah]], [[Sharjah]], [[Dubai]] dhe [[Umm Al Quwain]] formuan [[Emiratet e Bashkuara Arabe]].
* [[1976]] - [[Fidel Castro]] bëhet president i [[Kuba|Kubës]] duke zëvendësuar presidentin [[Osvaldo Dorticós Torrado]].
* [[1990]] - Kualicioni i udhëhequr nga kancelari [[Helmut Kohl]] fitoi zgjedhjet e para në tërë Gjermaninë që nga viti [[1932]].
* [[1993]] - Mbreti kolumbian i drogës [[Pablo Escobar]] u vra në [[Medellín]].
* [[2005]] - [[Van Tuong Nguyen]] u ekzekutua në [[SingapurSingapor]] për [[trafikimi i drogës|trafikim të drogës]].
 
== Lindje ==
* [[1944]] - [[Ibrahim Rugova]] presidenti i parë i Kosovës së pavarur, († [[2006]])
* [[1952]] - [[Visar Zhiti]], shkrimtar shqiptar
* [[1962]] - [[Vlado Buçkovski]], politikan maqedon
* [[1981]] - [[Britney Spears]], këngëtare amerikane
 
== Vdekje ==
*[[1944]] - [[Ibrahim Rugova]] presidenti i parë i Kosovës së pavarur, († [[2006]])
* [[19521547]] - [[VisarHernán ZhitiCortés]], shkrimtarkompozitor shqiptarspanjoll (* [[1485]])
* [[1990]] - [[Aaron Copland]], kopozitorkompozitor dhe dirigjent amerikan , (l.* [[1900]].)
*[[1962]] - [[Vlado Buçkovski]], politikan maqedon
*[[1981]] - [[Britney Spears]], këngëtare amerikane
 
== Festa dhe përvjetorepërvjetorë ==
==Vdekje==
* [[1971]] - pavarësia e [[Emiratet e Bashkuara Arabe|Emirateve të Bashkuara Arabe]]
* [[1547]] - [[Hernán Cortés]], kompozitor spanjoll (l. [[1485]].)
* [[1990]] - [[Aaron Copland]], kopozitor dhe dirigjent amerikan , (l. [[1900]].)
 
==Festa dhe përvjetore==
*[[1971]] - pavarësia e [[Emiratet e Bashkuara Arabe|Emirateve të Bashkuara Arabe]]
 
 
[[CategoryKategoria:Dhjetor]]
 
[[Category:Dhjetor]]
 
[[af:2 Desember]]