Ndryshimi mes inspektimeve të "Motörhead"

18 bytes removed ,  10 vjet më parë
v
Bot: repairing outdated link allmusic.com
v
v (Bot: repairing outdated link allmusic.com)
'''Motörhead''' është grup i muzikës [[heavy metal]] / [[hard rock]], i formuar në [[Londër]], [[Angli]], në vitin [[1975]] me iniciativën e [[këngëtari]]t, [[basist]]it dhe [[lideri]]t historik [[Lemmy Kilmister]], pas ndarjes nga grupi legjendar i [[space rock]]-ut [[Hawkwind]].
 
Nga kritikët merren si grup që i ka vënë bazat e muzikës [[speed metal]] e [[thrash metal]] <ref>Stephen Thomas Erlewine [http://www.allmusic.com/cgartist/amg.dll?p=amg&sql=11:3srv28oc05na~T1motrhead-p4965 Biography]. ''All Music''.</ref>, dhe për shkak se Lemmy me të gjitha grupet (si [[Angus Young|Angus]] e [[Malcolm Young]] i [[AC/DC]]-ve) mbahen gjithnjë si grup i thjeshtë i [[rock & roll|rock 'n' roll]]-it <ref>[http://www.classicrockrevisited.com/Interviews06/LEMMY.htm An Interview with Lemmy Kilmister].</ref>; edhe pse përkundër kësaj, ata duhej të klasifikoheshin në grupet [[Hard rock|hard]] & [[Heavy metal|heavy]].
 
Temat që gjenden <!--hasen,shtjellohen, preken --> në këngët e tyre janë [[seksi]], [[lufta]] (E mira kundër të keqes), [[droga]], [[rock|roku]] dhe jeta nëpër rrugë <!-- rrugaçe apo udhëtarit, në rrugë , në udhëtim --> ("life on the road"), si mund të kuptohet edhe nga titujt e disa këngëve të tyre; "(We Are) The Road Crew", "Iron Horse/Born to Lose", dhe "Keep Us on the Road". <!-- këtu po përplasen kuptimet e dy gjuhëve kjo pjesë është e kuptueshme vetëm për njohësit e anglishtes dhe jetës amerikane -->