Ndryshimi mes inspektimeve të "Dinastia Qing"

19 bytes added ,  10 vjet më parë
v
roboti shtoj: en:Qing Dynasty
v (Faqe e re: '''Dinastia Qing''' (1644-1911) pati gjithsej 12 perëndorë, nga Nurhaçi deri tek perandori i fundit Puyi. Po të numërohen vitet duke filluar nga koha e hyrjes së saj këtej Murit t...)
 
v (roboti shtoj: en:Qing Dynasty)
Në periudhën e mesme të dinastisë Qing, dolën dita ditës kontradikta të ndryshme shoqërore dhe vazhduan për vite me radhë luftëra kundër sundimit të dinastisë Qing, ndër të cilat ishte edhe kryengritja e fesë Bailian-jiao, domethënë “Feja Lotusi i Bardhë”, e cila i dha fund kohës së lulëzuar të dinastisë Qing.
 
Si rrjedhim i luftës së Opiumit të vitit 1840 dhe i invazioneve të pastajme imperialiste, regjimi i dinastisë Qing nënshkroi një sërë traktatesh të pabarabarta me agresorët, në bazë të dispozitave të të cilave Kina u pagoi atyre dëmshpërblime me territor dhe me të holla, hapi porte detare për tregtinë e tyre dhe, si pasojë, shoqëria kineze u kantandis në shoqëri gjysmë-feudale dhe gjysmë-koloniale. Në vitet e saj të fundit, dinastia Qing u karakterizua nga korrupsioni në jetën politike, nga ngurosja e mendimeve, nga dobësia dhe ndjenjat e vetëpërbuzjes dhe hyri me hapa të pasigurt në fazën e rënies. Populli ra në vuajtje të rëndë, gjë që shkaktoi një sërë lëvizjesh të luftës anti-imperialiste dhe anti-feudale, siç ishin lëvizjet e revolucionit Taiping Tianguo, të kryengritjes Nian-jun e të tjera. Për të shpëtuar veten e saj, klasa sunduese ndërmori disa veprime reformuese, siç ishin Lëvizja e Perëndimorizimit, Reforma e vitit 1898 e të tjera, duke u munduar që, nëpërmjet një reforme nga sipër deri poshtë, Kina të merrte një rrugë të fuqizimit dhe të pavarësisë së plotë, mirëpo gjithçka përfundoi me dështim të plotë. Një numër i madh personash me vullnet fisnik bënë njëri pas tjetrit luftëra gjakderdhëse për shpëtimin e kombit kinez nga rreziqet e jashtme. Historia moderne e Kinës ka parë dallgë të vrullshme të patriotizmit. Revolucioni demokratik borgjez i vitit 1911 përmbysi dinastinë Qing, duke i dhënë fund sistemit monarkik feudal, që zgjati më se 2000 vjet në Kinë, si rezultat, historia kineze hyri në një periudhë të re.
 
[[ar:سلالة تشينغ]]
[[an:Dinastía Qing]]
[[ar:سلالة تشينغ]]
[[zh-min-nan:Chheng-tiâu]]
[[bat-smg:Čing dinastėjė]]
[[be-x-old:Дынастыя Цын]]
[[bg:Цин (17-20 век)]]
[[bo:ཆིང་རྒྱལ་རབས།]]
[[bs:Dinastija Qing]]
[[bg:Цин (17-20 век)]]
[[ca:Dinastia Qing]]
[[cs:Dynastie Čching]]
[[da:Qing-dynastiet]]
[[de:Qing-Dynastie]]
[[esen:Dinastía Qing Dynasty]]
[[eo:Dinastio Qing]]
[[swes:Nasaba yaDinastía Qing]]
[[eu:Qing dinastia]]
[[hiffi:Qing Dynasty-dynastia]]
[[fiu-vro:Qingi dünastia]]
[[fr:Dynastie Qing]]
[[gan:清]]
[[hak:Chhîn-chhèu]]
[[he:שושלת צ'ינג]]
[[ko:청나라]]
[[nnhif:Qing Dynasty]]
[[hr:Dinastija Qing]]
[[hu:Csing-dinasztia]]
[[id:Dinasti Qing]]
[[is:Kingveldið]]
[[it:Dinastia Qing]]
[[ja:清]]
[[he:שושלת צ'ינג]]
[[ko:청나라]]
[[krc:Цин династия]]
[[sw:Nasaba ya Qing]]
[[la:Domus Qing]]
[[lt:Čing dinastija]]
[[lv:Cjinu dinastija]]
[[lt:Čing dinastija]]
[[hu:Csing-dinasztia]]
[[ml:ക്വിങ് രാജവംശം]]
[[mn:Манж Чин улс]]
[[mr:छिंग राजवंश]]
[[ms:Dinasti Qing]]
[[mn:Манж Чин улс]]
[[my:ချင်းမင်းဆက်]]
[[nds:Qing-Dynastie]]
[[nl:Qing-dynastie]]
[[jann:Qing]]
[[no:Qing-dynastiet]]
[[nn:Qing]]
[[pnb:چنگ سلطنت]]
[[nds:Qing-Dynastie]]
[[pl:Dynastia Qing]]
[[pnb:چنگ سلطنت]]
[[pt:Dinastia Qing]]
[[ro:Dinastia Qing]]
[[ru:Цин]]
[[sh:Dinastija Qing]]
[[simple:Qing Dynasty]]
[[sl:Dinastija Čing]]
[[sr:Династија Ћинг]]
[[sh:Dinastija Qing]]
[[fi:Qing-dynastia]]
[[sv:Qingdynastin]]
[[tlsw:DinastiyangNasaba ya Qing]]
[[ta:சிங் வம்சம்]]
[[th:ราชวงศ์ชิง]]
[[tl:Dinastiyang Qing]]
[[tr:Qing Hanedanı]]
[[ug:چىڭ سۇلالىسى]]
[[uk:Династія Цін]]
[[ur:چنگ خاندان]]
[[ug:چىڭ سۇلالىسى]]
[[za:Cingciuz]]
[[vi:Nhà Thanh]]
[[fiu-vro:Qingi dünastia]]
[[zh-classical:清]]
[[war:Dinastiya Qing]]
[[wuu:清朝]]
[[zh-yueza:大清Cingciuz]]
[[bat-smg:Čing dinastėjė]]
[[zh:清朝]]
[[zh-classical:清]]
[[zh-min-nan:Chheng-tiâu]]
[[zh-yue:大清]]