Ndryshimi mes inspektimeve të "Tupac Shakur"

No change in size ,  9 vjet më parë
v
v (U kthyen ndryshimet e Goldberg-8 (diskutimet) në versionin e fundit nga 82.114.94.217.)
 
==Jeta==
Tupac Amaru Shakur u lind në pjesën lindore të Manhattan Harlem në ]][[New York]] City. [9] Ai u emërua pas Tupac Amaru II, [10] një revolucionar peruan i cili udhëhoqi një kryengritje autoktone kundër Spanjës dhe u ekzekutua më pas.
 
Nëna e tij, Afeni Shakur, dhe babai i tij, Billy kurorë, ishin anëtarë aktivë të Partisë Panther Zi në Nju Jork në fund të viteve 1960 dhe fillim të viteve 1970, ai ka lindur vetëm një muaj pas lirimit e nënës së tij në më shumë se 150 akuzat e "Conspiracy kundër qeverisë së Shteteve të Bashkuara dhe Nju Jork monumentet "në rastin e New York Panther 21 gjykatë.
434

edits