Ndryshimi mes inspektimeve të "Celcius"

45 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Celsius''' është një shkallë dhe njësi matëse për temperaturën. Ajo është emëruar sipas astronomit suedez [[Anders Celsius]] ([[1701]]-[[1744]]), i cili ka zhvilluar një shkallë të ngjashme temperaturë dy vjet para vdekjes së tij. '''Gradë Celsius C)''', mund t'i referohet një temperature specifike në Celsius, si dhe një njësie që tregon një interval temperature, një dallim në mes të dy temperatura. Njësia ishte e njohur deri më [[1948]] si celsius nga "centum" përkthyer nga latinishtja si 100 dhe "gradus" e përkthyer si "hapa".
 
[[Kategoria:Fizikë]]
[[Kategoria:Njësi matëse]]
 
[[af:Celsius]]
[[ar:درجة حرارة مئوية]]