Dallime mes rishikimeve të "Trigonometria"

6 bytes removed ,  10 vjet më parë
'''Trigonometria''' është degë e [[matematikë]]s që merret me shqyrtimin e [[trekëndëshi|trekëndëshave]] duke përdorur funksionet të caktuara matematikore që zakonisht quhen [[#Funksionet themelore trigonometrike|funksione trigonometrike]]. Ka zbatim jashtëzakonisht të madh në inxhinieri, arkitekturë, orientim në hapësirë dhe astronomi. Ndahet në trigonometrinë plane (që merret me trekëndëshat në plan) dhe atë sferike (që merret me trekëndëshat sferikë). Funksionet trigonometrike gjithashtu luajnë rol në analizë dhe përdoren për të paraqitur valët dhe fenomenet e tjera periodike.
 
==[[ Funksionet themelore trigonometrike]] ==
 
* Sinusi i këndit '''A<sub>1</sub>''' (këndi '''aOb''') është hersi i ndërmjet katetës '''a''' (segmenti '''A-B''') dhe hipotenuses '''c''' ([[segmenti]] '''C-A'''). Sinusi në trigonometri shkruhet me shkurtesen '''sin''' (''lexohet sinus'')