Square Enix (sqt Skuer-Eniks / 株式会社スクウェア・エニックス・ホールディングス Kabushiki-gaisha Sukuwea Enikkusu Hōrudingusu) është një kompani japoneze që meret me prodhimin e lojrave vizuale kompjuterike, prodhimin e software-ve, librave rreth programimit dhe revista. Me qendër në Tokio, Japoni, lojrat që Square Enix krijon dhe zhvillon janë zakonisht të dhojit RPG (lojë me role), ku më të shquarat janë seria e lojrave Final Fantasy dhe seria e lojrave Dragon Quest (e publikuar edhe si Dragon Warrior në vende të ndryshme). Square Enix është një firmë e formuar më 1 prill2003. Ajo do të ishte një bashkim i Enix dhe Square Co., Ltd (ose e njohur shkurt si Squaresoft). Shkrirja e këtyre kompanive do të krijonte një kompani më të fuqishme dhe lojra të reja shumë më cilësore do të zhvilloheshin.

Square Enix Holdings Co., Ltd.
LlojiPublic company
IndustriaVideo lojëra
Themeluar në1 prill, 2003
Zyrat qendroreJaponia Shibuya, Tokio, Japoni
Njerëzit kyç
Yasuhiro Fukushima (Kryetar Nderi)
Yōichi Wada (President dhe CEO, Square Enix & Taito)
Keiji Honda (Zëvendëspresident Ekzekutiv)
Phil Rogers (President dhe CEO, Square Enix Europe)
John Yamamoto (President and CEO, Square Enix, Inc.)
ProdhimiFinal Fantasy, Dragon Quest, Front Mision, Kingdom Hearts etj.
Fitimet¥150 miliardë - $1.46 miliardë (2009)
32.759.000.000 Jeni japonez (2020) Edit this on Wikidata
21.346.000.000 Jeni japonez (2020) Edit this on Wikidata
Total assets302.634.000.000 Jeni japonez (2020) Edit this on Wikidata
Numri i punëtorëve
2,952 (4 dhjetor, 2009)[3]
Faqja e internetithttp://www.square-enix.com

Për t’u theksuar është se pas bashkimit, Squaresoft do të humbte shumë. Ajo do të kishte vetëm 0.81 të aksioneve të kompanisë. Enix vetë do të kishte pjesën tjetër të aksioneve. Pavarsisht nga kjo, punonjësit dikur të Squaresoft do të përfshiheshin në vënde të rëndësishme pune në hirearkinë e Square Enix. Për shëmbull presidenti i mëparshme i Square, do të bëhej drejtori i kompanisë së re Square Enix.

Punime të Square Enix Redakto

Square Enix është një kompani që ka bërë një punë të gjerë që nga formimi i saj. Me shkrirjen e këtyre dy kompanive edhe të drejtat e lojrave që ishin prodhuar deri atëherë u bashkuan.

Lojëra Redakto

Filma Redakto

Manga Redakto

Kompania gjithashtu publikon edhe revista manga (eskluzive e Enix dhe nxirret në shitje vetëm në Japoni) e quajtur Gangan Comics. Në këtë revistë shfaqen zakonisht manga nga autorë të ndryshëm si edhe lojra të Square Enix të kthyera në manga.

  • Monthly Shonen Gangan (antologji)
  • Pani Poni
  • Spiral
  • Fullmetal Alchemist
  • Dragon Quest (lojë vizuale e kthyer)
  • Kingdom Hearts (lojë vizuale e kthyer)
  • Star Ocean (lojë vizuale e kthyer)

Shiko edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto