St. Petersburg, Florida (City of St. Petersburg) është një qytet në qarkun Pinellasshtetit federal Florida, SHBA. Në St. Petersburg, Florida jetojnë 249688 banorë (2011)[1], dhe dendësia e popullisë është banor/km2 (3967 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 356.4 km2 (137.6 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 13.4 m (44 ft).

St. Petersburg, Florida
City of St. Petersburg
qytet
Downtown St. Petersburg in August 2008
Downtown St. Petersburg in August 2008
Flag of St. Petersburg, Florida
Official seal of St. Petersburg, Florida
Location of St. Petersburg, Florida
Population
 • Total249.688
Websitewww.stpete.org

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Table 3. Annual Estimates of the Resident Population for Incorporated Places in Florida: April 1, 2010 to July 1, 2011". U.S. Census Bureau. Arkivuar nga origjinali (CSV) më 21 korrik 2012. Marrë më 11 shkurt 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: St. Petersburg, Florida – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale