Stacioni hekurudhor i Tiranës është nyja qendrore hekurudhore e Tiranës. Hekurudha është e lidhur me qytetet e tjera të Shqipërisë, duke përfshirë Vlorën dhe Durrësin.[1] Stacioni hekurudhor thuhej se nuk kishte asnjë zyrë të bagazheve.[2] Më 2 shtator 2013, stacioni u mbyll për transportin e pasagjerëve dhe mallrave dhe u shkatërrua për të bërë vend për një bulevard të ri që çon mbi zonën e stacionit në veri. Do të krijohet një rreth tërësisht i ri. Si rezultat, stacioni i Tiranës u zhvendos në Vlorë në vitin 2013 dhe më pas në stacionin e rinovuar të Kasharit në maj të vitit 2015. Linja aktuale Kashar-Tiranë rreth 10 km në gjatësi u zëvendësua me një shërbim të autobusit.

Tren në Tiranë

Në rrethin veriperëndimor të Tiranës, Laprakë do të ndërtohet një stacion i ri, i cili është planifikuar si një terminal shumë funksional për hekurudhën, tramvogjen dhe autobusin. Deri në hapjen e saj, transporti hekurudhor midis Tiranës dhe Kasharit mbetet i mbyllur.[3] Një terminal i ri në periferi të Tiranës në Kashar u përurua si pjesë e një restaurimi të HSH-së në maj 2015 që shërbente në Tiranë.

Referime

Redakto
  1. ^ Central and South-Eastern Europe 2004 (bot. 4). Routledge. 2004. fq. 98. ISBN 1-85743-186-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Parametri |work= është injoruar (Ndihmë!)
  2. ^ Jeroen van Marle, Alwyn Thomson, Tirana In Your Pocket
  3. ^ "Tiranë, stacioni i trenit zhvendoset në Vorë". Arkivuar nga origjinali më 15 shtator 2013. Marrë më 8 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shiko edhe

Redakto

Lidhje të jahtme

Redakto
  Commons: Stacioni hekurudhor i Tiranës – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

41°20′12″N 19°48′58″E / 41.3366°N 19.816°E / 41.3366; 19.816