Stadiumi Riza Lushta është stadium multifunksional në Mitrovicë, Kosovë. Stadiumi u emërua sipas emrit të futbollistit Riza Lushta dhe është stadium vendas i klubit KF Trepça'89.

Stadiumi Riza Lushta
Stadiumi i Trepçës '89.jpg
Vendndodhja Flag of Kosovo.svg Mitrovicë, Kosovë
Pronari Komuna e Mitrovicës
Kapaciteti 12,000[1]
Sipërfaqja Bar
105x68m
Përdoruesit
KF Trepça'89

HistorikuRedakto

Stadiumi "Riza Lushta" në Mitrovicë u ndërtua në vitin 1938, duke u bërë stadiumi i dytë në qytet. Stadiumi është emëruar sipas futbollistit të famshëm Riza Lushta nga Mitrovica, i cili në vitet 1930-1950 luajti për ekipin kombëtar të Shqipërisë por edhe për një numër klubesh në Shqipëri, Itali dhe Francë, duke përfshirë skuadra të njohura si Juventus dhe Napoli. Që nga fundi i viteve 1980, Stadiumi Riza Lushta ka qenë stadiumi vendas për ekipin KF Trepça '89. Më parë, kapaciteti i stadiumit ishte 12 mijë spektatorë ndërsa tani është dukshëm më i vogël. Stadiumi Riza Lushta menaxhohet nga Komuna e Mitrovicës.

Shih edheRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ Reference from WorldStadiums

Lidhje të jashtmeRedakto

Një kategori në Wikimedia Commons përmban dokumente multimediale për Stadiumi Riza Lushta.

Koordinatat: 42°53′17.0″V 20°51′41.1″L / 42.888056°V 20.861417°L / 42.888056; 20.861417