Stadiumi Olimpik "Adem Jashari"

Stadiumi Olimpik "Adem Jashari" është stadium sportiv që gjendet në Mitrovicë, Kosovë. Më së shpeshti përdoret për ndeshje futbolli dhe është fusha ku KF Trepça dhe Kombëtarja kosovare e futbollit i zhvillojnë ndeshjet. Stadiumi ka një kapacitet prej 28,500 spektatorësh dhe mban emrin e Adem Jasharit, në prej themeluesve të UÇK-ës. Më 5 Mars 2014, është organizuar për herë të parë ndeshja e Ekipit të Futbollit të Kosovës, një ndeshje miqësore kundër Haitit e cila përfundoi me rezultat 0:0.[1] [2] [3]

Stadiumi Olimpik "Adem Jashari"
Stadiumi i Trepçës

Stadion Trepča
Olympisches Stadium "Adem Jashari" Mitrovicë.jpg
Pamje nga ndeshja kundër Haitit
Vendndodhja Mitrovicë, Kosovë
Pronari Qeveria e Kosovës
Operatori Federata e Futbollit e Kosovës
Kapaciteti 28,500
Rekordi i spektatorëve 39,000
Madhësia e fushës 105x68 m
Sipërfaqja Bari
Ndërtimi
Gurthemeli 1938
Rinovuar 2014, 2016
Përdoruesit
KF Trepça (1938–1999),
KF Trepça (1999–tani)
Përfaqësuesja kosovare e futbollit (2014–tani)

Ndeshjet ndërkombëtareRedakto

# Data Kampionati Kundërshtari Rezultati Spektatorë
  RSF e Jugosllavisë (1946–1992)
1. 31-10-1979 UEFA 1980   Rumania 2–1 24,397 [4]
  Republika e Kosovës (2008–)
2. 05-03-2014 Miqësore   Haiti 0 – 0 17,000
  Republika e Kosovës (2014–)
3. 21-05-2014 Miqësore   Turqia 1 – 6 18,000
  Republika e Kosovës (2014–)
4. 07-09-2014 Miqësore   Omani 1 - 0 15,000
  Republika e Kosovës (2015–)
5. 10-10-2015 Miqësore   Guinea Ekuatoriale 2 - 0 16,000
  Republika e Kosovës (2015–)
6. 13-11-2015 Miqësore   Shqipëria 2 - 2 28,000
  Republika e Kosovës (2017–)
7. 13-11-2017 Miqësore   Letonia 4 - 3 25,000

GaleriaRedakto

Shih edheRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Kosovo footballers draw with Haiti in Mitrovica debut". 5 mars 2014. Marrë më 14 prill 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Kosova e dha provimin, barazoi pa gola me Haitin" [Kosovo passed the exam, draw without goals with Haiti] (në Albanian). Football Federation of Kosovo. 5 mars 2014.Mirëmbajtje CS1: gjuhë e panjohur (link)
  3. ^ "Kosovo footballers draw with Haiti in Mitrovica debut". 5 mars 2014. Marrë më 14 prill 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Yugoslavia National Team List of Results 1970–1979". Marrë më 2010-05-31. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto

Një kategori në Wikimedia Commons përmban dokumente multimediale për Stadiumi Olimpik "Adem Jashari".

Koordinatat: 42°52′56″V 20°51′04″L / 42.882101°V 20.850997°L / 42.882101; 20.850997