Klubi Futbollistik Trepça'89 është klub bazuar në Mitrovicë. Klubi luan në Superligën e Kosovës. Ekipi i Trepça'89 është shumë i ri dhe është një ekip që i kanë ndër kushtet më të mira në Kosovë.

Trepça'89
Emri i plotëKlubi Futbollistik Trepça'89 Mitrovicë
Pseudonimi(et)Minatorët
Emri i shkurtërT'89
ThemeluarNe 1992 si Minatori'89
StadiumiStadiumi Riza Lushta
Kapaciteti5,000
PresidentiAbedin Zeka
MenaxheriVeton Çitaku
LigaSuperliga e Kosoves
2018–199
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë

KF Trepça'89 gjatë periudhës 1945-1989 njihej si Rudari, ndërsa gjatë periudhës 1989-2000 njihej si Minatori'89. Numri 89, simbolizon vitin e grevës së minatorëve të Kosovës 1989. Për këtë klub kanë luajtur futbollistë të njohur si Selman Berisha, Sheremet Jusufi, Sabit Osmani, Elvis Osmani, Seid Onbashi dhe të tjerë.

Historiku

Redakto

Që nga formimi i klubit në vitin 1989, KF Trepça'89 ka fituar Kupën e Kosovës në futboll në sezonin 2011/12, ndërsa ky klub arritjen më të madhe e ka në sezonin 2016/17, ata u bënë kampionë për herë të parë në historinë e klubit. duke arritur vendin e parë në rradhitjen tabelare në Superligën e Kosovës dhe duke siguruar kualifikimet për në Champions League si klubi i parë në Kosovë që nga themelimi i Federatës së Futbollit të Kosovës [1] dhe i pari pas pranimit në UEFA dhe FIFA në vitin 2016 .

Lojtarët

Redakto
Redaktuar më 9 Shkurt 2017
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1   Pt Bledar Hajdini
3   Mb Milot Kamberi
4   Sm Otto John
5   Mb Rexhep Memini
6   Mb Lapidar Lladrovci
7   Mf Mohammad Al-Kayed (Huazim nga Skënderbeu Korçë)
9   Sm Ardian Muja
10   Mf Shpëtim Idrizi (Kapiten)
11   Sm Fiton Hajdari
12   Pt Enes Çitaku
13   Mb Arbër Potoku (Zv.kapiten)
14   Sm Arb Manaj
15   Mf Muharrem Jashari
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
16   Mb Albert Peci
17   Mf Ylber Maloku
18   Mb Edon Pasoma
19   Sm Odi Henry Chibuze
20   Pt Enis Manxholli
21   Mb Perparim Islami
23   Mb Ilir Izmaku
25   Sm Shend Kelmendi
30   Sm Arbnor Muja
45   Mf Rrahim Nimani
Stampa:Country data CUB Mf Marcel Hernández
  Mb Aleksandar Bagasovski
  Mf Egzon Sekiraça (Huazim Skënderbeu Korçë)
  Mf Gëzim Shalaj
  Sm Ardian Berisha
  Sm Festim Krasniqi

Huazim

Redakto
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
18   Mb Edon Pasoma (at Drenica)
19   Sm Odi Henry Chibuze (at Vëllaznimi)
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
  Mf Gentian Mazrekaj (at Feronikeli)
  Sm Hasan Hyseni (at Gjilani)

Personeli

Redakto
Stafi teknik aktual
Pozita Emri
Krye Trajner   Gugash Magani
Ndihmës Trajner   Klodian Dervishi
  Sabit Osmani
Trajneri i portierëve   Enver Salihu
Fizioterapeut   Nysret Ymeri
Anëtarët e Bordit
Zyra Emri
President   Abidin Zeka
Drejtor Sportiv   Veton Çitaku

Rangimi i klubit sipas koeficentit në UEFA

Redakto

Redaktuar më 6 dhjetor 2017[2]

Rend Ekipi Pikët
437   ÍF 0.500
438   St Joseph's 0.250
439   Trepça'89 0.500
440   Libertas 0.500
441   Prishtina 0.250
442   Juvenes/Dogana 0.250

Referime

Redakto
  1. ^ http://www.ffk-kosova.com/federata/?page_id=4516
  2. ^ "Member associations - UEFA club coefficient ranking". UEFA. Marrë më 1 dhjetor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

Redakto