Stanisllav Zuber

Gjeolog polak

Stanisllav Zuber; polonisht: Stanisław Zuber (lindi më 14 tetor 1883 në Lviv, vdiq më 1947 në Tiranë), gjeolog polak që ka dhënë një kontribut të rëndësishëm në studimet e zonave naftëmajtëse shqiptare, kryesisht në territorin e Kuçovës së sotme.[1] Ai u thirrë nga italianët për studimin e zonave naftëmbajtëse në Shqipëri dhe qëndroi aty për 20 vjet, deri sa vdiq më 1947 në Tiranë.[2]

Stanisław Zuber.png

Lidhje të jashtmeRedakto

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 17 shkurt 2018. Marrë më 5 shkurt 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ [1]