Staten Island është një ishull në Shtetin Federal New York, te bregu lindor i ShBA. Ishulli formon një komunë (Borough) të Emrit New York dhe mbulohet me Richmond County.

Staten Island
Staten Island Streetcorner.jpg
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Faqja zyrtareWeb faqja

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

PolitikaRedakto

Shiko edhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto