Stone Sour është një grup Amerikan nga Des Moines, Iowa. Që nga viti 2006, grupi është i përbërë nga Corey Taylor (Këngëtar,Kitarë,Piano), Jim Root (Kitarë,Keyboard), Josh Rand (Kitarë e ritmit), Shawn Economaki (Bas kitarë), dhe Roy Mayorga (Bateri). Bateristi i parë Joel Ekman e la grupin në vitin 2006. Grupi u formua në vitin 1992, performoi 5 vjet, para se të shpërndaheshin në vitin 1997 kur Taylor dhe Root iu bashkuan grupit Slipknot. Grupi u ribashkua në vitin 2002.

Stone Sour
Stone Sour (5).JPG
Stone Sour
Informacione
PrejardhjaFlag of the United States.svg Des Moines, Iowa, USA
ZhanriAlternative metal
Heavy metal
Hard Rock
LabelRoadrunner Records
Vite aktiv1992 -
Bashkëpunim(e) meSlipknot
Anëtarët
Corey Taylor
Roy Mayorga
Shawn Economaki
Josh Rand
Jim Root
Ish-anëtarët
Joel Ekman

Studio albumeRedakto

  • Stone Sour (2002)
  • Come What(ever) May (2006)
  • Audio Secrecy (2010)
  • House of Gold & Bones – Part 1 (2012)
  • House of Gold & Bones – Part 2 (2013)
  • Hydrograd (2017)