Slipknot është një bend i muzikës Heavy Metal, i formuar në Des Moines, Iowa, ShBA, në vitin 1995. Në vitin 1995, grupi u formua nga perkusionisti Shawn Crahan dhe bassisti Paul Gray. Pas disa ndryshimeve në ditët e tyre në fillim, grupi u formua me nëntë anëtarë: Sid Wilson , Paul Gray, Joey Jordison, Chris Fehn, Jim Root, Craig Jones, Shawn Crahan, Mick Thomson, and Corey Taylor. Megjithatë, vdekja e Paul Gray më 24 Maj 2010, e la grupin vetëm me tetë anëtarë.Ish Kitaristi Donnie Steele do të jetë bassist i grupit në turneun e vitit 2011.

Slipknot
Slipknot.jpg
Të dhëna
PrejardhjaFlag of the United States.svg Des Moines, Iowa, USA
ZhanretAlternative metal
Heavy metal
Nu metal
Vitet aktive1995 -
Shtëpitë diskografikeRoadrunner Records
BashkëpunimetStone Sour
Murderdolls
To My Surprise
Dirty Little Rabbits
Faqja zyrtareslipknot1.com
AnëtarëtSid Wilson
Nathan "Joey" Jordison
Paul Gray
Chris Fehn
James Root
Craig "133" Jones
Shawn "Clown" Crahan
Mick Thomson
Corey Taylor
Ish-anëtarëtAnders Colsefini
Greg "Cuddles" Welts
Josh "Gnar" Brainard
Brandon Darner
John Green
Quan "Meld" Nong
Patrick M. Neuwirth
Donnie Steele

Grupi Slipknot është shum i njohur me maskat e tyre, stilin e muzikës agresive dhe paraqitjet e tyre energjetike dhe kaotike në koncertet Live.Grupi pati një sukses të madh pas albumit të tyre Self-titled (vetëquajtur) në vitin 1999. Albumi tjetër i vitit 2001 Iowa e rriti edhe më shumë popullaritetin e grupit. Pas ndarjes se tyre të parë grupi u riformua në vitin 2004 me albumin e tyre Vol.3(Subliminal Verses) dhe përsëri në vitin 2008 me albumin e tyre të katërt All Hope Is Gone, e cila u ngrit në majat e Billboard 200. Grupi ka gjithashtu edhe një album live dhe 4 DVD. Si në majin e 2010 grupi ka shitur mbi 14 milion albume në të gjith botën.

HistoriaRedakto

Ditët e para (1995-1998)

Slipknot u formua në Des Moines, Iowa në vitin 1995 kur bateristi Shawn Crahan dhe basisti Paul Gray filluan një grup të quajtur The Pale Ones.Anëtarët u formuan nga shokët të cilët u takuan nga skena lokale e muzikës, duke futur si këngëtar Anders Colsefini dhe kitaris Donnie Steele. Jo gjat pas fillimit të tyre, Gray ftoi Joey Jordison në një provë sepse grupi ishte i interesuar për të eksperimentuar me elemente shtesë. Jordison më pas iu bashkua grupit si bateristi kryesor, duke lëne Crahan si perkusionist i kustomizuar. Gjithashtu edhe Colsefini morri perkusionet e kustomizuara ndërsa ishte edhe këngëtar i grupit. Grupi vendosi që ta ftonte Donnie Steele si kitarist të dytë, duke bërë grupin me gjashtë anëtarë. Më 4 dhjetor, grupi bëri koncertin e tyre të parë live; duke luajtur me emrin Meld.

ÇmimetRedakto

Çmimet Grammy dhe Nominacionet

Slipknot ka qenë 7 herë i nominuar për çmimet Grammy, por vetëm një herë ka fituar.

"Wait and Bleed" – Best Metal Performance, 2001 (nominuar)

"Left Behind" – Best Metal Performance, 2002 (nominuar)

"My Plague" – Best Metal Performance, 2003 (nominuar)

"Duality" – Best Hard Rock Performance, 2005 (nominuar)

"Vermilion" – Best Metal Performance, 2005 (nominuar)

"Before I Forget" – Best Metal Performance, 2006 (fitues)

"Psychosocial"- Best Metal Performance, 2009 (nominuar)

PersoneliRedakto

Anëtarët aktualëRedakto

  1. Sid Wilson - dj (1998-Prezent)
  2. Joey Jordison - bateri (1995-prezent)
  3. Paul Gray - bas kitarë (1995-2010)
  4. Chris Fehn - bateri (1998-prezent)
  5. Jim Root - kitarë (1999-prezent)
  6. Craig Jones - tastierë (1995-prezent)
  7. Shawn Crahan - bateri (1995-prezent)
  8. Mick Thomson - kitarë (1996-prezent)
  9. Corey Taylor - këngëtar (1997-prezent)

Anërarët e mëparshëmRedakto

DiskografiaRedakto

Albumet LiveRedakto

9.0: Live

Njëshet (Singles)Redakto

VideografiaRedakto

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto