Sulejman "Sula" Rebac (29 mars 1929 – 17 nëntor 2006)[1] ishte futbollistë dhe menaxher boshnjakë.

Sulejman Rebac
Të dhënat personale
Data e lindjes29 mars 1929
Vendi i lindjesMostar, Bosnja dhe Hercegovina
Data e vdekjes17 nëntor 2006
Vendi i vdekjesMostar, Bosnja dhe Hercegovina
PozicioniStriker
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1947–1954FK Velež Mostar
1954–1957HNK Hajduk Split
1957–1958FK Sarajeva
Ekipi kombëtar
1956Kroacia1(2)
Ekipet e menaxhuara
1968–1976FK Velež Mostar
1973–1974Jugollavia
1977–1978FK Željezničar Sarajevo
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Sulejmani filloi të luajë në skuadrën FK Velež Mostar në vitin 1947. Në vitin 1954, ai shkoi për në skuadrën HNK Hajduk Split, ku qëndroi për disa sezone. Ai luajti vetëm një sezonë në skuadrën FK Sarajeva. Në vitin 1956, ai luajti për Kroacinë kundër Indonezisë, ku shënoi dy gola. Pasi doli në pension, ai filloi të bëhej menaxher.

ReferimetRedakto