Sylhet (Bengalisht: সিলেট) është qytet metropolitan në verilindje të Bangladeshit. Është selia administrative e provincës Sylhet. Popullsia e qytetit është mbi gjysmë milioni.[1] Sylhet është një nga qendrat kryesore kulturore. Është një nga qytetet më kryesore pas Dhaka dhe Chittagong për shkak rëndësisë së saj ekonomike.

Sylhet
সিলেট
Qytet
Ora Ali Amjad afër urës Keane
Popullsia
 • Gjithsej463.198
{{{postal_code_type}}}
3100
Faqja zyrtarescc.gov.bd

Historia Redakto

Para Islamit Redakto

Sylhet ishte nën sundimin e mbretërive Harikela dhe KamarupaBengalit të lashtë dhe Assam. Budizmi ishte mbizotërues në mijëvjeçarin e parë. Në periudhën e hershme mesjetare, zona ishte e dominuar nga principatat Hindu, të cilat ishin nën shtetin federal nominale të Senas dhe Devas.[2][3] Historia e dinastive në rajon është e dokumentuar nga dokumentet e tyre të bakrit.[4]

Islami Redakto

Shekulli i 14-të shënoi fillimin e ndikimit Islam në Sylhet. Ushtria e gjeneralit Shamsuddin Firoz Shah mposhti Hindu Raja Gour Govinda. Ushtria e përgjithshme u ndihmua nga një misionar Sufi i Mesëm në Lindjen e Mesme, Shah Xhalal dhe 313 nga shokët e tij.[5] Zona ishte e njohur si Xhalalabad (Toka e Xhalalit) në Sulltanatin Bengali. Kur udhëtari maroken Ibn Battuta vizitoi Shah Xhalalin në Sylhet në vitin 1345, ai vuri në dukje se vendasit e përqafuan Islamin për shkak të veprimtarive misionare të Shah Xhalalit. "Nëpërmjet punës së tij njerëzit e këtyre maleve u kthyen në Islam", shkruan Battuta në ditarin e tij.

Kolonia Redakto

Sylheti erdhi nën administratën britaneze më 1765. Sylhet ishte strategjikisht i rëndësishëm për britanikët në ndjekjen e tyre për pushtimin e Indisë Verilindore dhe Birmanisë së Epërme. Plantacioni i parë komercial i çajit në Indinë Britanike u hap në Estate Mulnicherra në Sylhet në 1857. Sylhet ishte përbërë si një komunë në vitin 1867.

Në vitin 1947, pas një referendumi, pothuajse të gjithë dikur rrethin e Sylhet u bënë pjesë e Bengalit LindorDominimin e Pakistanit, duke ndaluar nënndarjen e saj Karimganj e cila ishte përfshirë në sundimin e Indisë. Referendumi u mbajt më 6 korrik 1947. 239,619 persona votuan për t'u bashkuar me Bengalin Lindor (me efektin e Lindjes së Pakistanit) dhe 184,041 votuan të ishin pjesë e Assam (dmth. Pjesë e Indisë). Referendumi u pranua nga Neni 3 i Aktit të Pavarësisë së Indisë 1947.[6]

Demografia Redakto

Sipas regjistrimit të popullsisë më 2011, qyteti ka pasur 531,633 banorë.[1] Shkalla e rritjes së popullsisë në qytet është 1,73%, e cila është zvogëluar nga 1,93% në vitin 1991. Që nga viti 2001, ajo kishte shkallë mesatare të shkrim-leximit prej 69,73%.

Sylheti flitet nga shumica e popullsisë, edhe pse Bengalishtja është gjuha zyrtare që përdoret nga qeveria dhe zyrtarët e shtetit.

Shumica e popullsisë së Sylhetit janë muslimanë (87.2%), grupet tjera të religjioneve janë hindu (12.6%) dhe më pak se 0.2% janë budistë dhe krishterë.

Referime Redakto

  1. ^ a b "National Volume-3: Urban Area Report" (PDF). Population and Housing Census 2011. Bangladesh Bureau of Statistics. gusht 2014. fq. 25, 48. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2015-05-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Dilip K. Chakrabarti, S. Dara Shamsuddin, M. Shamsul Alam (1992). Ancient Bangladesh: A Study of the Archaeological Sources. Oxford University Press. p. 166.
  3. ^ National Institute of Historical and Cultural Research (Pakistan) (1996). Pakistan Journal of History and Culture. National Institute of Historical and Cultural Research. p. 33.
  4. ^ Gupta, Kamalakanta. Copper-Plates of Sylhet, (Sylhet, Pakistan: Lipika Enterprises, 1967).
  5. ^ Muhammad Mojlum Khan (21 tetor 2013). The Muslim Heritage of Bengal: The Lives, Thoughts and Achievements of Great Muslim Scholars, Writers and Reformers of Bangladesh and West Bengal. Kube Publishing Limited. fq. 25–. ISBN 978-1-84774-062-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Sylhet (Assam) to join East Pakistan". Keesing's Record of World Events. korrik 1947. fq. 8722. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)