Tampa, Florida (City of Tampa) është një qytet në qarkun Hillsboroughshtetit federal Florida, SHBA. Në Tampa, Florida jetojnë 347645 banorë (2012)[2], dhe dendësia e popullisë është 1146.7 banor/km2 (2969.6 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 441.9 km2 (170.6 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 14.6 m (48 ft).

Tampa, Florida
City of Tampa
qytet
Images from top, left to right: Skyline of Downtown Tampa, Amalie Arena, Ybor City, Henry B. Plant Museum, Raymond James Stadium, Busch Gardens Tampa Bay
Flamuri i Tampa, Florida
Stema zyrtare e Tampa, Florida
Popullsia
 • Gjithsej347.645
Faqja zyrtarewww.tampagov.net

Historia

Redakto

Gjeografia

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ "Tampa, Florida (FL) Zip Code Map – Locations, Demographics – list of zip codes". City-data.com. Arkivuar nga origjinali më 11 shkurt 2010. Marrë më 2010-02-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Table 3. Annual Estimates of the Resident Population for Incorporated Places in Florida: April 1, 2010 to July 1, 2011". U.S. Census Bureau. Arkivuar nga origjinali (CSV) më 21 korrik 2012. Marrë më 11 shkurt 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

Redakto
  Commons: Tampa, Florida – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale