Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit

teatër në Tiranë, Shqipëri
(Përcjellë nga Teatri i Operas dhe Baletit)

Teatri Kombëtar i Operas, Baletit dhe Ansamblit Popullor (shk. TKOB ose TKOBAP) në Tiranë është një teatër kombëtar në varësi të Ministrisë e Kulturës së Shqipërisë. Teatri është promovuar me shfaqjen e parë "Rusallka" në Tiranë në vitin 1953. Artistë të njohur i kanë dhënë publikut shqiptar ndër vite një kulturë të lartë muzikore.[1] Teatri është i vendosur në Pallatin e KulturësSheshin SkënderbejTiranës.

Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit
Teatri Kombëtar i Operas, Baletit dhe Ansamblit Popullor
Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit.svg
Pallati i Operas Kultures dhe Baletit.jpg
ShkurtesaTKOB
TKOBAP
Formuar më1953
SeliaPallati i Kulturës, Sheshi Skënderbej
Vendndodhja
Drejtore e përgjithshme
Abigeila Voshtina
Faqja në internettkob.gov.al

TKOBAP përbëhet nga Orkestra simfonike, Kori, Trupa e baletit, Trupa e solistëve lirikë dhe Ansambli popullor.[2]

Shih dheRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ "Bashkia Tiranë - Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit (TKOB)". tirana.al. Marrë më 2022-08-02.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  2. ^ "Rreth nesh - Teatri i Operas dhe Baletit". tkob.gov.al. Marrë më 2 gusht 2022.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)

Lidhje të jashtmeRedakto