Ted Bundy është film i prodhuar në vitin 2002 në Amerikë është film i bazuar në Histori të vërtetë ku pershkruhet jeta vrasiësit serik më te përfolur Ted Bundy me rexhisor Matthew Bright dhe rolin e vrasësit serik e luan aktori amerikan Michael Reilly Burke po ashtu filmi është marrë sipas Stephanie Broks e cila kishte qenë e dashura e Ted Bundy-të.

Ted Bundy
Ted Bundyposter.jpg
Regjia ngaMatthew Bright
Shkruar ngaTed Bundy bazuar në historin e vrasësit
ProdhuesiHamish McAlpine
LuajnëMichael Reilly Burke
Boti Bills
Stephani Brass
KinematografiaSonja Rom
MontazhiPaul Heiman
MuzikaKennard Ramsey
Production
company
Data e publikimit
22 nëntor 2002
Kohëzgjatja
99 minuta.
ShtetiSh.B.A
GjuhaGjuha Angleze

HistorikuRedakto

Filmi është i bartur gjat viteve 70' ku pershkruan jetën e vrasësit serik Ted Bundy rolin e te cilit e luan (Michael Reilly Burke) ku pershkruan jetën e tij personale po ashtu dhe jetë kur ishte sudent gjithastu dhe vrasjet po ashtu dhe perballjet me ligjin në film paraqitur dhe arrtisja nga burgu dhe po ashtu jan paraqitur dhe krimet në të gjitha shtetet si në Ushington,Utah,Idaho dhe Kolorado po ashtu ësht paraqitur krimet ne florida dhe egzekutimi i tij në vitin 1989 në Florida por disa gjera jan ndryshar nga drejtuesit e filmit.

Kasta e AktorëveRedakto

  • Michael Reilly Burke rolin si Ted Bundy
  • Boti Bills rolin si Stephani
  • Setphani Brass rolin si Julie
  • Eric Da Re rolin si Inspektori i policisë
  • Trica Dickson rolin si Viktima e Parë
  • Matt Hofman rolin si Arnie

ReferimetRedakto